خانه تاسیسات تاسیسات بهداشتی آبگرم کن خورشیدی (کارکرد ،حمام خورشیدی و مزایا)

آبگرم کن خورشیدی (کارکرد ،حمام خورشیدی و مزایا)

آبگرمکن های خورشیدی به طوریکه از نام آنها پیداست از طریق جذب انرژی خورشید و تابش نور بر صفحات جاذب ( کلکتور ) عمل می نمایند و راندمان گرمایشی آنها در فصول مختلف سال و بر حسب موقعیتهای جغرافیایی هر شهر متفاوت می باشد . راندمان زمانی رسیدن به گرمایشی بیشتر و سریعتر از معمول با افزایش پنل هایی بیش از ظرفیت محاسبه شده مقدور می باشد .

لذا در شهری با آب و هوای معمول شهر مشهد بطور میانگین ۹ ماه از سال را می توان بطور مستقیم از این سیستم و بقیه مدت را به عنوان پیش گرم سیستم گرمایشی اعم از پکیج و موتور خانه مورد استفاده قرار داد .

این دستگاه می تواند دارای المنت برقی باشد که در مکانهایی که دارای سیستم پشتیبان نباشند مورد استفاده قرار گیرد .

در شهر مشهد می توان با استفاده از این سیستم به حداکثر دمای ۸۵ درجه سانتی گراد و حداقل دمای ۳۵ درجه رسید هرچه به سمت جنوب پیش رویم می توان به راندمان بالاتری دست یافت . سیستم گرمایش هر پنل و ارتباط آن با سیستم مرکزی به صورت بسته بوده و این امکان را به پنل می دهد که رسوب نگرفته و در زمستان یخ نزند .

مخزن آبگرم به گونه ای طراحی شده که آبگرم را بطور ذخیره درشبانه روز مهیا نماید و پرت حرارتی آن تا صبح روز بعد و طلوع مجدد بسیار ناچیز باشد . لوله بکار رفته در سیستم با عایق جهت جلوگیری از اتلاف انرژی، عایق بندی شده است .

دستگاه دارای ۸۵% راندمان مفید بوده که با استفاده از این سیستم می توان هزینه های مصرف گاز – گازوئیل و برق را بطور چشمگیری کاهش داد که این امر در پروژه های بزرگ ملموس تر می باشد .

بطوریکه بعد از گذشت حدود ۱ الی ۲ سال می توان با صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی سرمایه گذاری اولیه را مستهلک نمود . علاوه بر آن هزینه های نگهداری و تعمیرات بسیار ناچیز بوده و در حد صفر می باشد . هر دستگاه متشکل از حداقل ۲ کلکتور جاذب انرژی ، سیستم پایه ، مخزن دوجداره گالوانیزه یا استیل ، منبع انبساط ، المنت برقی ، لوله های رابط به همراه تابلو برق می باشد.

آبگرمکن های خورشیدی به طوریکه از نام آنها پیداست از طریق جذب انرژی خورشید و تابش نور بر صفحات جاذب ( کلکتور ) عمل می نمایند

حمام خورشیدی روستائی

بطور معمول مصرف انرژی برای تأمین آبگرم می تواند بیشترین هزینه انرژی باشد ، با استفاده از حمام خورشیدی روستایی ، مصرف انرژی برای تأمین آبگرم می تواند ۷۵% کاهش یابد . این سیستم بسیار کارآمد و سازگار با محیط زیست می باشد .

حمام خورشیدی روستائی از انرژی تجدید شونده استفاده می کند و سازگار با محیط زیست است . در صورت تمایل می توان حتی پمپی که برای گردش مایع گرم کننده از کلکتور های خورشیدی به مبدل حرارتی بکار میرود با انرژی خورشیدی به حرکت در آورد .

در این صورت کل سیستم بی نیاز از اتصال به برق شبکه می باشد . حمام خورشیدی روستایی شامل دو مدار حرارتی می باشد .

در مدار نخست آب توسط سیال گرم کننده که از کلکتورهای سری دوم می آید گرم شده و پس از رسیدن به دمای مطلوب آماده استفاده می گردد .

اگر انرژی خورشیدی که در دسترس می باشد به اندازه کافی نبود ، سیستم انرژی مورد نیاز را به وسیله یک گرمکن با سوخت فسیلی ( گازوئیل یا گاز طبیعی ) برای آب در مخزن دوم تأمین می کند .

مزایای استفاده از انرژی خورشیدی ( آبگرمکن خورشیدی )

انرژی خورشیدی یک منبع انرژی پاکیزه و تجدید شونده است که برای تأمین بسیاری از صورتهای مصرف انرژی می تواند استفاده شود . انرژی خورشیدی می تواند به شکل حرارت مانند آبگرمکن خورشیدی و یا الکتریسیته مانند پیل های خورشیدی تبدیل شود .

انرژی حرارتی دریافتی متوسط روزانه روی سطح زمین در اکثر مناطق ایران بیش از ۶۰۰ وات بر متر مربع است . یک سیستم آبگرمکن خورشیدی که شامل ۴ متر مربع کلکتور می باشد ، می تواند طی سال حدود ۳۵۰۰ کیلو وات ساعت انرژی حرارتی ایجاد نماید . این بدین معنی است که یک آبگرمکن خورشیدی می تواند انرژی کافی برای سهم بزرگی از نیازهای گرمایش آب مورد نیاز یک خانواده چهار نفره را تأمین کند .

این سیستم میزان هزینه های گرمایش آب را کاهش داده و همچنین مستقیماً از اثر گلخانه ای آلاینده کم می کند ( دی اکسید کربن رها شده در اتمسفر )

گرمایش خانگی آب همه ساله میلیونها تن انواع گازهای آلاینده دی اکسید کربن ، منوکسید کربن و ترکیبات نیتروژن دار بر آلاینده های گازی جو می افزاید .

یک دستگاه آبگرمکن خورشیدی بیش از ۲ تن از آلودگی دی اکسید کربن را در سال کاهش می دهد .

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید

نگران نباشید ما اسپم نیست

مدلسازی اطلاعات ساختمان

طراح و نظارت پروژه های تاسیسات مکانیکی به صورت BIM توسعه دهنده نرم افزار های آموزشی تاسیسات مکانیکی

دیدگاهتان را بنویسید

بررسی کنید

کاهش مصرف انرژی در ساختمان با سیستم تهویه مناسب

کشور ما، کشوری چند فصل با تنوع آب و هوایی بالایی می باشد. از این رو، برای سرمایش و گرمایش …