خانه تاسیسات تاسیسات حرارتی آموزش تصویری اجرای سیستم گرمایش و سرمایش از کف

آموزش تصویری اجرای سیستم گرمایش و سرمایش از کف

اصول کلی:

– در سیستم گرمایش از کف ، بیش از ۵۰% انتقال حرارت به صورت تابشی صورت میگیرد.

– در سیستم گرمایش و سرمایش از کف ، حدود ۸۵% بهینه سازی مصرف انرژی حاصل میشود.

– لازم به ذکر است ، آنچه کارائی این سیستم را در دراز مدت حفظ میکند ، اجرای سیستم مطابق با نقشه های فنی مهندسی ، اجرای صحیح لوله کشی ، و بهره برداری درست از آن میباشد.

– مطابق مبحث ۱۴ مقررات ملی ساختمان ، لوله هائی که برای سیستم های گرمایشی با تحمل دمای حداکثر ۹۰ درجه استفاده میشوند ، باید از جنسpex باشند و استفاده از سایر لوله های پلیمری مجاز نمیباشد.

– سیستم گرمایش از کف ، در مقایسه با سایر سیستم های گرمایشی مانند بخاری ، رادیاتور ، یا فن کوئل ، در صرفه جوئی مصرف انرژی و همچنین در رفاه و آسایش ساکنین ساختمان ، دارای مزیت های زیادی است.و همچنین میتوان به راحتی این سیستم را به سرمایش از کف نیز تبدیل کرد(با استفاده از همان لوله کشی و فقط اضافه کردن یک چیلر آپارتمانی).

گرمایش از کف…

سرمایش از کف…

– مراحل اولیه:

– محل مناسبی برای قرار گرفتن کلکتور ، جهت توزیع مناسب مدارهای لوله کشی و دست یابی به راندمان بالای حرارتی انتخاب شود.

– برای سهولت کار ، بهتر است قبل از اجرای سیستم گرمایش از کف ، نسبت به نصب شیرها روی کلکتور و سپس نصب کلکتورها بر روی جعبه کلکتور اقدام نمائید.

– در صورتی که از لوله کشی ، برای سرمایش از کف نیز استفاده میشود ، باید با نصب دو شیر جدا کننده در مسیر ورود و خروج کلکتورها ، جریان آب گرم و سرد را ، برای ارتباط با پکیج و چیلر جدا نمائید.

– استفاده از لوله های پلی پروپیلن (لوله سبز) جهت لوله های اصلی ورودی به کلکتورهای رفت و برگشت مجاز نمیباشد.

– لوله های اصلی ورودی به کلکتورها ، حتما عایق کاری شوند. (بوسیله فوم لوله ای).

– شیر هواگیری اتوماتیک نصب شود.

– شیر بای پس ، حتما در محل خود نصب گردد تا مانع از فشار مضاعف و استهلاک زودرس پمپ شده و موجب یکنواختی جریان آب در مدارهای لوله کشی شود.

– عبور لوله گرمایش و سرمایش از کف ، از زیر دیوار مجاز نمیباشد و لوله ها نباید از روی هم عبور نمایند.

– در صورت نیاز به لوله کشی آبرسانی سرد و گرم بهداشتی ، از زیر سیستم گرمایش از کف ، حتما باید از سیستم کلکتوری و لوله های ۵ لایه بدون اتصال استفاده کرد و استفاده از لوله های فلزی و یا تک لایه (لوله سبز)ممنوع است. زیرا به خاطر وجود اتصالات ، در این نوع لوله کشی ها ، احتمال بوجود آمدن نشتی در ساختمان دو چندان میشود که بسیار بسیار خطرناک است.

– گردش آب گرم ، در هر مدار گرمایش از کف ، به صورت جداگانه میباشد.

– در صورت استفاده از سیستم سرمایش از کف ، باید مدار حمام ، جداگانه وارد کلکتور شود ، زیرا در فصول گرم سال ، نیازی به خنک کردن حمام نیست.

– مقدمات اجرای سیستم گرمایش و سرمایش:

– قبل از اجرای سیستم گرمایش و سرمایش از کف ، باید تمام لوله کشی آب و فاضلاب و برق و ایزولاسیون کف (عایق رطوبتی کف آشپزخانه و سرویس های بهداشتی)انجام شده باشد.

– به علت اینکه پس از اجرای سیستم گرمایش از کف ، دسترسی به تجهیزات تاسیسات برق و مکانیک ، در زیر لایه گرمایش و سرمایش از کف ، بسیار دشوار است ، لذا توصیه میشود در نوع کالای به کار برده شده برای سیستم های آبرسانی و برقی ، و همچنین اجرای صحیح آنها ، دقت کافی داشته باشید و از بهترین مصالح و دقیق ترین مجریان استفاده گردد.

– پس از مراحل تست سیستم های آبرسانی و برق ، در کف ساختمان ، باید روی تمام قسمت ها و سیستم های مذکور ، کاملا پوشانده شده و سطحی تراز برای نصب عایق حرارتی(فوم کف)فراهم شود.(سطح کار باید تراز باشد ، تا آب یکنواخت پخش شود و به پمپ فشار وارد نیاید.)

– ابتدا عایق پیرامونی (فوم تخت) از جنس epe و یا xpe با حداقل ضخامت ۲ سانت و ارتفاع ۱۰ سانت ، در همه جای ساختمان نصب میشود.(پیرامون تمام دیوارها ، چهار چوب درها ، پیرامون ستون ها و هر فضائی که سطح گرمایشی و سرمایشی با آن در ارتباط است و همچنین دیوارهای داخلی و خارجی)

-این عایق ، به بتن ، اجازه حرکت و انبساط میدهد و از تخریب دیوارهای خارجی توسط حرارت جلوگیری میکند ، همچنین مانع رطوبت زدن نمای خارجی ، به علت اختلاف دمای دو طرف میشود.

– سپس ، اجرای عایق کف ، که ضخامت آن در حالت عادی حداقل ۳cm و در مواردی که زیر فضای اجرائی ، فضای باز مثل پارکینگ باشد ، ۴cm استفاده شود.(جنس عایق ، پلی اتیلن کراسلینگ یا xpe با چگالی ۲۵ کیلو بر متر مکعب)

– برای فیکس کردن عایق در کف ، نباید از میخ و یا پیچ استفاده کرد ، بلکه میتوان با برش های منظم و دقیق عایق ، و چسباندن آنها با چسب های نواری پهن در کنار یکدیگر ، آنها را فیکس کرد.

– برای رعایت دقیق فواصل لوله ها ، باید عایق ها خط کشی شده باشند یا خط کشی شوند.همچنین میتوان جهت سهولت در تعیین فواصل لوله ها از شابلون های ۱۰ ، ۱۵ ، و ۲۰ سانتی استفاده کرد.

– برای سهولت در نصب ، و همچنین عدم چرخش لوله هنگام نصب و یا تا شدن لوله ، از دستگاه رول بازکن استفاده شود.

– از بست خاردار ، برای ثابت کردن لوله استفاده شود.

– برای خم کردن لوله ، حتما از فنر روکار یا قالب دستگاه لوله خم کن استفاده شود ، و از خم کردن لوله با دست جدا خود داری شود.

– نصب هر گونه اتصال ، در سیستم گرمایش از کف ، برای ترمیم آسیب دیدگی لوله یا هر منظور دیگری مجاز نیست.

– اجرای سایر سیستم های گرمایشی ، مانند رادیاتور و حوله خشک کن ، به همراه سیستم گرمایش از کف ، امکان پذیر است ، به شرطی که برای لوله کشی آن ، از مدارهای جداگانه استفاده شود.

– قبل از بتن ریزی ، در محل های مشخص شده از روی نقشه ، در هر ۴۰ متر مربع ، و جلوی کلیه درها ، درز انبساطی نصب میشود که مانع ترک خوردن بتن در هنگام گرم شدن میشوند.

– در محل هائی که لوله از زیر درز های انبساطی عبور میکند ، باید از یک غلاف پلیمری رد شود ، تا در انبساط حجمی بتن ، آسیبی به لوله وارد نشود.طول این غلاف ۶cm و فاصله آن از دو طرف درز انبساط ، یکسان باشد.

– جنس درز انبساط ، از همان عایق کف بوده و ضخامت آن حداقل ۲cm میباشد.

– سپس ، ابتدا و انتهای هر مدار لوله کشی را ، که در کلکتور وارد شده ، به شیرهای کلکتور وصل کنید.(هنگام فرو کردن لوله در اتصال ، از آب ریکا استفاده شود).

– تست فشار:

– تست فشار سیستم گرمایش و سرمایش از کف را میتوان هم با آب و هم با هوا انجام داد.

– در زمانها و مکانهائی که احتمال یخ زدگی وجود دارد ، میتوان تست فشار را با هوا و با فشار ۸ اتمسفر انجام داد.(مطابق مبحث ۱۴ مقررات ملی ساختمان ، تست سیستم لوله کشی ، در فشار های زیر ۱۰ بار ، با هوا امکان پذیر میباشد.)

– در صورت تست با آب ، باید پس از اطمینان از اجرای صحیح تست ، و انجام آن با فشار ۱۵ اتمسفر ، به منظور محافظت از لوله ها ، فشار را تا ۸ اتمسفر پائین آورده و تا انتهای مرحله بتن ریزی ، سیستم را زیر این فشار قرار داد.

– اجرای بتن نهائی:

– مجموع ضخامت ورق بتن از روی عایق کف ، تا زیر کفپوش نهائی (سرامیک ، موزائیک ، پارکت                             ،…) نباید کمتر از ۳cm باشد.همچنین افزایش ضخامت بتن تا ۵cm مشکلی برای سیستم ایجاد نمیکند.

– برای ساخت ملات بتن روی سیستم ، باید از بتن عیار ۳۵۰ استفاده گردد.(۳۵۰ کیلو سیمان در هر متر مکعب بتن) و همچنین از شن دانه نخودی استفاده شود (حداکثر اندازه دانه ها از ۱ سانت بیشتر نشود)

– در هنگام اجرای ورقه بتن ، حداقل به مدت ۲ روز ، نباید دمای محیط کمتر از ۵ درجه سانتی گراد شود.

– اجرای کف نهائی (نصب سرامیک یا …) باید حداقل ۳ روز پس از اتمام عملیات بتن ریزی صورت گیرد.

– ترجیحآ ، برای محکم شدن بهتر بتن ، به مدت ۲ روز ، روی بتن آب داده شود.

– مقدمات راه اندازی سیستم گرمایش و سرمایش از کف:

– در ابتدای بهره برداری از سیستم گرمایش از کف ، به علت پائین بودن دمای هوا و کف ساختمان ، باید دمای پکیج یا موتور خانه ، به صورت تدریجی بالا برده شود و از وارد کردن شوک های حرارتی بالا به سیستم اکیدآ خودداری شود تا به بتن کف آسیب نرسد.(روز اول حداکثر ۲۵ درجه و روزانه ۵ درجه افزایش یابد.)

– اگر پکیج مورد استفاده ، کندانسینگ باشد ، برای خارج شدن آب کندانس شده ، لوله مربوطه باید به فاضلاب وصل شود (لوله ای شبیه به لوله خرطومی که در زیر پکیج قرار دارد). واضح است که در هنگام لوله کشی ، باید یک لوله فاضلاب کوچک ، در کنار صفحه نصب پکیج قرار داده شده باشد.

– نباید هرگونه لوله پلیمری را مستقیمآ به خروجی آب گرم تجهیزات گرمایشی وصل نمود.لذا مطابق با استاندارد ، باید در زیر خروجی آب گرم پکیج یا آبگرمکن و … نیم متر لوله فلزی کار شود ، تا مانع از انتقال تنش های حرارتی زیاد به لوله های پلیمری شود.(شلنگ های مخصوص زیر پکیج یا لوله های پنج لایه نیز شامل این موضوع میشوند و نباید مستقیمآ به خروجی پکیج یا … وصل شوند.)

– برای داشتن هوای تازه و مطبوع ، باید در هر اتاق و داخل سالن ، از فن های مکنده ، برای تخلیه هوای نامطبوع ، استفاده شود.برای این کار باید بوسیله یک لوله ۱۱۰ هوای تازه را از محیط بیرون ، وارد ساختمان نمائید.

– برخی نکات مهم در اجرای لوله کشی و گرمایش از کف:

– برای ارتباط بین لوله های پنج لایه و لوله فلزی ، حتمآ باید از اقلامی مانند مغزی و تبدیل ها به عنوان واسطه استفاده کنید و به هیچ عنوان مستقیمآ به هم وصل نشود.

– در صورت مفقود شدن اورینگ های اتصالات ، فقط و فقط اورینگ های خود همان محصول تهیه و استفاده شود.

– رول لوله ها مستقیمآ روی کف ساختمان قرار نگیرد و حتمآ کارتن یا مقوا در زیر آن قرار داده شود.

– مسیر لوله کشی از مصالح و پوکه های نوک تیز پاک شود.

– پس از اجرا و تست ، سریعآ با ملات سبک ، لوله ها را پوشانده و از آسیب های احتمالی حفظ کنید.

– مراقبت از لوله ها در مقابل نور مستقیم خورشید ضروری است.

– فوم های xpe نیز ، نباید به مدت طولانی در مقابل نور خورشید قرار گیرند.

– عدم اعمال وزن اضافی بر روی لوله ها مثل وزن شیرآلات ، شیر های اصلی و فرعی ، کلکتور و …

در چنین مواردی باید از صفحات نصب مخصوص استفاده شود.

– عدم انتخاب مسیر افقی بر روی دیوار.

– انتخاب مسیر صحیح ، برای لوله کشی از سقف کاذب (از محل تقاطع دو دیوار استفاده شود)

– اتصال مستقیم لوله های پنج لایه به آبگرمکن یا پکیج ممنوع میباشد و حداقل باید ۵۰ سانتی متر لوله فلزی استفاده شود.

– انجام تست با گاز ممکن است با هوای فشرده ، ازت ، یا دیگر گازهای خنثی صورت گیرد.ولی آزمایش با گاز اکسیژن مجاز نیست.

– مراقبت از لوله های دفن نشده در زمستان (تخلیه آب تست از داخل لوله یا استفاده از آب نمک ۲۳% یعنی ۲۳۰ گرم نمک در یک لیتر آب و سپس خالی کردن آب نمک هنگام نصب تجهیزات و شیرآلات)

– در هنگام تست ، آب مورد مصرف ، با محیط هم دما باشد ، آب تمیز باشد ، و هوای سیستم کاملآ تخلیه شود.

همچنین از محکم بودن اتصالات و دنده ها و درپوش ها اطمینان حاصل کنید.

– برای تست لوله کشی بهداشتی ، ابتدا فشار ۱۵ بار به مدت ۳۰ دقیقه اعمال شود.اگر افت فشار کمتر از ۰٫۶ بار باشد و هیچ نشتی مشاهده نشود ، مرحله اول تست مورد تایید است.

سپس به سیستم ۱۰ دقیقه استراحت بدهید و بعد از آن مجددآ فشار ۱۵ بار به مدت ۳۰ دقیقه اعمال شود.اگر افت فشار کمتر از ۰٫۶ بار باشد و هیچ نشتی مشاهده نشود ، مرحله دوم تست مورد تایید است.

بلافاصله پس از تایید تست دوم ، قبل از اینکه سیستم استراحت کند ، مجددآ فشار ۱۵ بار به مدت ۲ ساعت اعمال شود.اگر افت فشار کمتر از ۰٫۲ بار باشد و هیچ گونه نشتی مشاهده نشود تست شما مورد تایید است.

– در طول مدت تست ، سیستم مورد بازدید قرار گیرد (جهت عدم نشتی)

– بلافاصله پس از تست ، سیستم با ملات سبک پوشیده شود.

– در فصل سرما ، آب داخل لوله ها تخلیه شود.

– در صورت تغییر در سیستم لوله کشی ، مجددآ تست انجام شود.

– توصیه میشود چهارچوب کلیه درها و پنجره ها ، گچ کاری دیوارها و سقف ها و عایقکاری ، قبل از گرمایش از کف انجام شده باشد.

– درصورت وجود سقف کاذب در ساختمان ، (در جائی که گرمایش از کف قرار است اجرا شود)

اکیدآ توصیه میشود ، کلیه سیستم های لوله کشی آب و فاضلاب و برق ، در سقف کاذب نصب شود.زیرا دسترسی به این سیستم ها در هنگام خرابی و تعمیر ، در این مکان ، بسیار بسیار آسانتر و ارزانتر از کف ساختمان است.

– نوع سیستم آبرسانی مصرفی ، در پروژه ای که دارای سقف کاذب است ، بهتر است انشعابی کامل یا کلکتوری-انشعابی باشد.

– نوع سیستم آبرسانی مصرفی ، در پروژه ای که دارای سقف کاذب نیست ، بهتر است کلکتوری کامل یا کلکتوری-انشعابی باشد.

– در صورتی که لوله های آب و فاضلاب و برق ، از کف عبور کرده باشند ، کلیه لوله ها با بتن پوشیده شود ، به طوری که سطحی تراز برای نصب عایق گرمایش از کف ، فراهم شده باشد.در صورتی که سطح کار برای گرمایش از کف تراز نباشد ، در هنگام بهره برداری از سیستم ، فشار زیادی به پمپ پکیج وارد کرده و از عمر آن به شدت میکاهد ، همچنین توزیع گرما نیز یکنواخت نخواهد بود و راندان آن را نیز کاهش میدهد.

– در اجرای مسیر لوله کشی گرمایش از کف ، آب گرم از کلکتور خارج ، و ابتدا به مرزهای سرد و سپس نیمه سرد میرود و نهایتآ به کلکتور بر میگردد.برای تمام مدارها ، یک شیر مستقل نصب شود.

– همیشه کلکتور برگشت ، بالاتر از کلکتور رفت قرار میگیرد تا هوای موجود در آب با قابلیت بهتری از مدار خارج شود.

– روی کلکتور برگشتی ، شیر هواگیری نصب شود.

– به علت تراکم زیاد لوله ها در نزدیکی کلکتور ، لوله های ورودی نزدیک به کلکتور ، عایق کاری شوند تا از انتقال بیش از حد گرما به سطوح نزدیک کلکتور جلوگیری شود.

– در هنگام اجرای بتن ، حداقل ۲ روز ، دمای محیط از ۵ درجه کمتر نشود.

– تا ۳ روز اول بتن خشک نشود و مرتبا روی آن مقداری آب ریخته شود.

– تا ۷ روز نباید وزن بیشتر از یک انسان روی ورقه بتن برود.

– سیستم پکیج در گرمایش از کف ،باید دارای کنترل دو منظوره باشد (آب گرم مصرفی و گرمایشی)

– خانه ای گرم و با نشاط ، برایتان آرزومندیم…

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید

نگران نباشید ما اسپم نیست

مدلسازی اطلاعات ساختمان

طراح و نظارت پروژه های تاسیسات مکانیکی به صورت BIM توسعه دهنده نرم افزار های آموزشی تاسیسات مکانیکی

دیدگاهتان را بنویسید

بررسی کنید

تعمیرات مشعل های گاز سوز

اشکالات عمده مشعل های گازی به چند مجموعه مختلف تقسیم می شوند. عدم روشن شدن مشعل ، روشن و خ…