خانه اخبار اجرایی سیستم هوشمند آبیاری تحت فشار در کشور

اجرایی سیستم هوشمند آبیاری تحت فشار در کشور

مدیرعامل شرکت آب اندیشان آذر اظهار کرد:در حال حاضر سیستم هوشمند آبیاری تحت فشار به همت شرکت های فناور ایرانی، جوابگوی مزارع با آبیاری تحت فشار در سطح کلان است.

به گزارش انجمن تاسیسات مکانیک ایران  سیدرضا ریحانی نیا، درباره سیستم هوشمند آبیاری تحت فشار توضیح داد: این طرح ابتدا به صورت طرح آزمایشی از محل بانک اطلاعاتی پروژه های مطالعه شده در شرکت جمع بندی و به صورت ثبت اختراع نهائی شد و سپس به صورت سال های متوالی اقدام به بروز رسانی و دقیق سازی سیستم کرد.

وی درباره خصوصیات این سیستم افزود : سیستم آبیاری هوشمند یک سیستم مدیریت هوشمند آب در کشاورزی و در مزارع است که بدون دخالت انسان و با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی تاثیر گذار در مصرف آب در گیاه از قبیل دما، سرعت باد، درصد رطوبت و همچنین شرایط مزرعه از قبیل نوع کشت، مرحله رشد، مساحت، موقعیت جغرافیایی و نیازآبی گیاه را در هر لحظه محاسبه می کند.

ریحانی نیا ادامه داد:این سیستم با اتخاذ استراتژی مدیریتی مناسب برای مزرعه، مدت زمان و دور آبیاری را مشخص و عمل آبیاری را انجام می دهد، استفاده بهینه از منابع آب و انرژی و افزایش عملکرد محصولات مهمترین دستاوردهای سیستم هوشمند آبیاری تحت فشار است.

این فعال حوزه فناوری درباره کاربردهای سیستم آبیاری هوشمند تحت فشار گفت: این سیستم قابلیت مدیریت آبیاری در انواع سیستم های آبیاری تحت فشار و ترکیب کشت های مختلف را دارد ومی تواند با کاهش مصرف آب و انرژی و ارتقای بهره وری در سیستم های آبیاری تحت فشار، کاهش نقش نیروی انسانی و حذف خطای نیروی انسانی، مشکلات موجود در سیستم های آبیاری تحت فشار موجود را کاهش دهد.

ریحانی نیا به مزایای آبیاری هوشمند نسبت به آبیاری تحت فشار اشاره کرد و گفت: تامین به موقع و به اندازه نیاز آبی گیاهان مورد نظر، کاهش انرژی الکتریکی مصرفی به منظور تولید و انتقال آب، فراهم آمدن امکان مدیریت مصرف انرژی و بهینه سازی مصرف آن کاهش هزینه های نیروی انسانی و ترابری در اثر حذف بازدیدهای بی مورد از جمله مزایای این سیستم است.

وی افزود: حذف خطاهای انسانی و کاهش مشکلات کشاورزی در زمینه آبیاری، ایجاد سیستم آبیاری مطلوب و افزایش راندمان آبیاری، کاهش قابل توجه استهلاک تجهیزات و تاسیسات زیربنایی، امکان گزارش گیری مطالعات و بررسی آماری و اقتصادی کوتاه مدت، میان مدت، بلند مدت منابع آب، هزینه های تولید، انتقال و توزیع و به حداکثر رساندن درآمد اقتصادی با برقراری توازن اقتصادی بین هزینه ها و درآمد از دیگر مزایای سیستم هوشمند آبیاری تحت فشار است.

مدیر عامل شرکت آب اندیشان آذر با اشاره به مقایسه محصول تولیدی این شرکت داخلی با مشابه خارجی آن گفت: مشابه خارجی این سیستم در کشور ما به دلیل عدم وجود ارتباطات ماهواره ای و هزینه گزاف نمونه های خارجی در سطح خصوصی جوابگو نیست و باید نسخه بومی شده این سیستم در کشور اجرایی شود.

ریحانی نیا همچنین درباره صرفه جویی ارزی تولید این محصول نیز اظهار کرد: سیستم هوشمند آبیاری تحت فشار در مقیاس جهانی می تواند صرفه جوئی ارزی بالای ۷۰ درصد را به همراه داشته باشد.

مدیر عامل این شرکت فناور تصریح کرد : سیستم های مشابه خارجی این سیستم اغلب با ماهواره قابل کنترل بوده در حالی که سیستم ایرانی قابلیت طراحی آبیاری مزرعه را نیز همراه با کنترل آیتم های اثر گذار در آبیاری محاسبه و کنترل (بروزرسانی) دارد .

وی با اشاره به این موضوع که این محصول هنوز برند نشده است گفت : سیستم مذکور فعلا برند خاصی ندارد و پس از عبور از لایه های اجرائی می تواند از طریق حمایت وزارت جهاد کشاورزی و یا وزارت نیرو به برند تبدیل شود.

وی درباره میزان اشتغال زایی و به کارگیری نخبگان گفت: سطح اشتغالزائی تولید شرکت در سطح بالایی بوده و از نفرات ممتاز رشته های برق، کامپیوتر، آبیاری و مدیریت استفاده شده است.

این فعال حوزه فناوری در ادامه درباره صادرات این محصول اضافه کرد :با کسب تجارب داخلی این سیستم و ارتقاء سیستم با ورژن های حداقل دو، نسخه بالاتر و بر اساس تجارب حضور در نمایشگاه در کشورهای سوریه و ترکیه و آذربایجان سیستم هوشمند آبیاری تحت فشار قابلیت صادرات نیز خواهد داشت.

وی با اشاره به تاثیر پیشرفت های علمی و فناوری کشور درحوزه فعالیتی شرکت آب اندیشان آذر گفت: نیاز ملی به آب و کم آبی در چندین سال اخیر بر هیچ کس پوشیده نبوده و این نیاز مبرم به شدت احساس شده است در نتیجه مدیران ارشد دولتی و دستگاه های ذیربط می توانند در راستای گسترش و توسعه حوزه آب گام بردارند.

ریحانی نیا در ادامه بیان کرد : مسوولان و مدیران مرتبط از جمله ستاد آب ، خشکسالی ، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی به موازات سیاست های بهینه سازی مصرف انرژی در کشور و تعادل بخشی منابع آب با حمایت از سیستم هوشمند آبیاری تحت فشار می توانند استفاده از این سیستم را در سطح مزارع الزامی کرده و در نهایت با کاهش راندمان آبیاری نسبت به ذخیره سازی آب اقدام کنند تا بخش عظیمی از مشکلات کشور را در بخش کمبود آب جبران شود.

منبع :ایرنا

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید

نگران نباشید ما اسپم نیست

مدلسازی اطلاعات ساختمان

طراح و نظارت پروژه های تاسیسات مکانیکی به صورت BIM توسعه دهنده نرم افزار های آموزشی تاسیسات مکانیکی

دیدگاهتان را بنویسید

بررسی کنید

کریر هم کاهش فروش را تجربه کرد

شرکت کریر در گزارش خود، آمار فروش سه ماهه نخست سال را ۳٫۹ میلیارد دلار اعلام کرد که این رق…