کولر های گازی از دو بخش مکانیکی و الکتریکی تشکیل شده اند:

الف)بخش اصلی مکانیکی  شامل:

1-کمپرسور2-کندانسور(تقطیرکننده)3-اواپراتور(تقطیر کننده)4-ماده مبرد (گاز خنک)5-لوله مویین

اجزا اصلی تشکیل دهنده کولر گازی
اجزا اصلی تشکیل دهنده کولر گازی

ب)بخش اصلی الکتریکی شامل:

1-الکترو موتور فن به همراه پروانه

2-برد الکترونیکی

3-فیوز حرارتی اتوماتیک

4-سنسور دما

5-خازن

6-تابلو برق

کمپرسور:در واقع قلب یک سیستم تبرید می باشد.زیرا عمل آن مکش گاز اواپراتور و رانش به طرف کندانسور می باشد.در یک سیستم تبرید تراکمی ،کمپرسور با ایجاد اختلاف فشار لازم جریان مبرد را از یک قسمت سیستم به قسمت دیگر برقرار می کند که این فشار در قسمت مکش ضعیف و در قسمت رانش قوی می باشد.

کندانسور:مجموعه ای از لوله های مسی و صفحات آلومینیومی مشبک با طراحی خاص می باشد که در بخش خارجی دستگاه قرار گرفته و وظیفه آن جذب گرمای گاز مبرد (در حالت سرمایش) یا دفع سرمای آن (در حالت گرمایش) و انتقال به محیط بیرون میباشد.

اواپراتور:مجموعه ای از لوله های مسی و صفحات آلومینیومی مشبک با طراحی خاص میباشد که در بخش داخلی دستگاه قرار گرفته و محل خنک سازی هوا (در حالت سرمایش) و یا دفع گرما (درحالت گرمایش) می باشد به عبارتی هوای درون اتاق یا مکیده شدن از قسمت بالای یونیت داخلی وارد محفظه اواپراتور شده و پس از خنک شدن (در حالت سرمایش) ویا گرم شدن (در حالت گرمایش) از قسمت پایین آن به سمت اتاق دمیده میشود.

ماده مبرد (گاز خنک کننده):ماده مبرد با دریافت گرمای محیط در بخش اواپراتور کولر گازی از حالت مایع تبدیل به گاز شده و در بخش کندانسور با پاس دادن گرما مجددا به حالت مایع تبدیل می شود نیروی لازم جهت چرخش گاز خنک کننده در سیستم توسط کمپرسور انجام می پذیرد.

لوله مویی:وظیفه لوله مویی در کولرهای گازی افت فشار مبرد و ایجاد فرصت لازم جهت تبخیر آن در اواپراتور می باشد

الکترو موتور فن:وظیفه الکترو موتور چرخش و کنترل سرعت پروانه فن می باشد که با حرکت دورانی پروانه در یونیت داخلی هوای سرد شده در محفظه اواپراتور به درون اتاق هدایت می شود و در یونیت خارجی گرمای گرفته شده از گاز مبرد توسط لوله های کندانسور به فضای بیرون پرتاب می گردد .

برد الکترونیکی:وظیفه  صدور فرمان و کنترل عملکرد بخش های مختلف دستگاه را به عهده دارد.

فیوز حرارتی اتوماتیک (OVER LOAD) : وسیله حفاظتی است که کمپرسور در مقابل نوسانات برق ،درجه حرارت بیش از حد و سایر موارد الکتریکی محافظت می کند

سنسور تنظیم دما: برای کنترل برودت و تنظیم میزان سرمای مورد نیاز محیط مورد استفاده قرار می گیرد که معمولا در روی اواپراتور نصب می گردد و فرمان قطع و وصل کمپرسور از این طریق صادر می شود.

خازن:هدف از بکارگیری خازن عمدتا افزایش گشتاور در  زمان راه اندازی کمپرسور است و معمولا یک خازن نیز برای راه اندازی موتورفن مورد استفاده قرار می گیرد.

تابلو برق: برق مورد نیازبخشهای الکتریکی را تامین مینماید.

دیدگاهتان را بنویسید