خانه تاسیسات تاسیسات حرارتی تأمین هوای لازم برای احتراق و تهویه محل نصب وسایل گازسوز

تأمین هوای لازم برای احتراق و تهویه محل نصب وسایل گازسوز

گازطبیعی که عمدتا“ از گاز متان (ch۴    ) تشکیل می شود ، گازی است بیرنگ و بی بو .

چگالی گاز متان ۵۵/ . می باشد . ولی باتوجه به اینکه همراه گاز طبیعی ، ترکیبات سنگین تر دیگری نیز وجود دارد ، لذا چگالی آن تا حدود  ۶۵/ . نیز می رسد .

چون گاز طبیعی سبکتر از هوا می باشد ، لذا درصورت نشت از لوله و اتصالات شبکه گاز ساختمان ، گاز به طرف بالا حرکت کرده و در زیر سقف جمع می شود و قسمتی از آن نیز با عناصر تشکیل دهنده هوا مخلوط شده و در فضای داخل ساختمان پراکنده شده و موجب آتش سوزی و یا انفجار در ساختمان می شود .

ب –  قابلیت اشتعال گاز طبیعی

طبق رابطه زیر ، بهترین حالت برای اشتعال گاز طبیعی  ۱۰% در هوا می باشد .

CH۴ + ۲O۲ = CO۲ +۲H۲O

زیرا باتوجه واکنش فوق ، یک حجم متان برای سوخت کامل ، نیاز به دو حجم اکسیژن دارد و با توجه به اینکه یک پنجم هوا اکسیژن می باشد ، لذا یک حجم متان نیاز به ۱۰ حجم هوا خواهد داشت .

البته برای احتراق کامل ، نیاز به حدود ۲۵% هوای اضافی خواهیم داشت .

ج – سوخت ناقص

واکنش فوق خلاصه واکنش های زنجیره ای گاز متان با هوا است ، زیرا محصول اصلی احتراق متان CO ( منوکسید کربن  )  می باشد که گازیست بی رنگ ، بی مزه ، بی بو ، تا حد زیادی باثبات و فوق العاده سمی و خطرناک .

ولی در دمای بالای شعله ، منوکسید کربن با اکسیژن موجود در هوا ترکیب شده و تولید گاز CO۲  می نماید . ولی اگر هوای کافی دردسترس نباشد و شعله بصورت کامل و یکنواخت تشکیل نشده و در بعضی از نقاط دما پائین خواهد بود و لذا منوکسید کربن فرصت اکسید شدن و تبدیل به   CO۲  را پیدا نکرده و آزاد خواهد شد .

نرسیدن اکسیژن کافی به شعله و یا عدم تهویه کافی و وجود موانع در مسیر خروج محصولات احتراق به خاطر نصب دودکش های غیر استاندارد ، عوامل اصلی ایجاد گاز  CO در وسایل گازسوز می باشند که هرساله جان تعداد زیادی از انسانها را می گیرد . زیرا تنفس این گاز که میل ترکیبی شدیدی با هموگلوبین خون دارد ، قابلیت تبادل اکسیژن و CO۲  را از گلبولهای قرمز خون می گیرد و در نتیجه شخص دچار مسمومیت می شود . ( میل ترکیبی کربن CO  با هموگلوبین خون ۳۰۰ بار بیشتر از میل ترکیبی اکسیژن با هموگلوبین می باشد )

این گونه حوادث گاهی از آنجا ناشی می شود که عده ای تصور می کنند ،  چون گاز طبیعی خوب   می سوزد بنابراین نیاز به دودکش ندارد و لذا توجهی به قطر دودکش ویا طریقه نصب صحیح آن  نمی نمایند و دود کش را با شیب منفی نصب می نمایند .

عکسهای زیر نمونه ای از نصب دودکش های غیر استاندارد می باشند .

 

تعدادی از حوادث نیز بخاطر وجود چند وسیله گاز سوز در یک فضای کوچک و نرسیدن اکسیژن کافی به وسیله گاز سوز در اثر مسدود کردن درزهای درو پنجره ها و در نتیجه عدم وجود هوای کافی برای احتراق و تهویه فضای محل نصب وسیله گاز سوز می باشد .
با توجه به مراتب فوق ، نظر به اینکه دستگاههای گاز سوز نصب شده در داخل ساختمان ، هوای مورد نیاز جهت احتراق را از هوای فضای محل نصب دستگاه تأمین می نمایند ، لذا تأمین هوای تازه برای احتراق و تهویه از اهمیت بسزائی برخوردار می باشد . و محل نصب دستگاههای گاز سوز در داخل ساختمان باید طوری انتخاب شود که در شرایط کار معمولی دستگاه گازسوز ، احتراق کامل صورت گرفته و جریان هوای مناسب در فضا برقرار گردد .
اصولا“ اگردرزها و منافذ موجود درساختمان محل نصب وسایل گاز سوز به حدی نباشندکه بتوانند هوای مورد نیاز احتراق دستگاه گاز سوز و همچنین تهویه طبیعی هوای فضای محل نصب را تأمین نمایند ، باید به روش های مختلف ، ازجمله نصب کانال و یا دریچه ، هوای تازه به این دستگاهها رسانده شود .
جهت سهولت در تعیین محل نصب وسایل گازسوز و طراحی سیستم لوله کشی گاز ، دستگاههای گاز سوز را با توجه به توان مصرفی آنها و محل نصبشان به سه نوع تقسیم بندی کرده ایم .که نتیجه بشرح زیر می باشد .
الف– دستگاههائی که توان مصرفی آنها کمتر از ۳۵کیلووات (۳۰۰۰۰ کیلوکالری درساعت ) باشد .
دراین صورت باتوجه به محل نصب دستگاه ، حداقل حجم فضای مورد نیاز جهت نصب دستگاه بشرح زیر خواهد بود .
اگر محل نصب وسیله گازسوز ، دارای حداقل یک در و یا پنجره بازشونده به هوای آزاد باشد و هوا از این درزها به داخل فضا نفوذ کند .
دراین صورت حداقل حجم فضای مورد بحث طبق جدول شماره یک خواهد بود .

 

 

توضیحات اضافیحجم فضا

( مترمکعب )

توان مصرفی

(کیلووات)

مصرف

(مترمکعب )

نوع وسیله گاز سوز
برای آبگرم کن بزرگ ۱۵۰ مترمکعب۱۲۰۳۰۵/۲آبگرمکن دیواری
 ۴۸۱۲۱آبگرمکن زمینی
برای اجاق گاز کوچک ۴۸ مترمکعب۷۲۱۸۵/۱اجاق گاز فردار
 ۲۴۶۵/۰اجاق گاز بدون فر
 ۴۰۱۰۶/۰بخاری خانگی
بجز اطاق حواب۸۲۱/۰روشنائی
برای شومینه بزرگ ۴۸ مترمکعب۲۴۶۵/۰شومینه
 ۴۸۱۲۱پلوپز خانگی

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید

نگران نباشید ما اسپم نیست

مدلسازی اطلاعات ساختمان

طراح و نظارت پروژه های تاسیسات مکانیکی به صورت BIM توسعه دهنده نرم افزار های آموزشی تاسیسات مکانیکی

دیدگاهتان را بنویسید

بررسی کنید

تعمیرات مشعل های گاز سوز

اشکالات عمده مشعل های گازی به چند مجموعه مختلف تقسیم می شوند. عدم روشن شدن مشعل ، روشن و خ…