تاریخچه ای از تهویه مطبوع

در سال های دور،بشر برای ایجاد گرما از آتش  استفده می کرد. به این ترتیب ، هوایی که به واسط آتش گرم شد، شرایط مناسب برای ساکنان را حاصل نمود. پس از چندی،همگام با ساخت کوره های مرکزی با لوله بخار یا آب گرم ،نیاز به تهوبه جداگانه ملموس تر شد. در اوخر دهه ۱۸۸۰ طراحی ساده و اولیه از سیستم تهویه مطبوع پدیدارشد و مناطق بسیاری مورد استفاد قرار گرفت.

درسال ۱۸۵۱دکتر جان گری حق انحصاری ۸۰۸۰ آمریکا را برای ابداع یک دستگاه برودتی به خود اختصاص داد. در دهه ۱۸۸۰،این ماشین نقش خود را در امور صنعتی آغاز کرد.در ابتدا از این دستگاه بیشتر به دو منظور استفده می شد:تهیه یخ و منجمد کردن گوشت برای جابه جایی آن.اما در دهه آغازین قرت بیستم ، روش جدیدی برا خنک کردن ساختمان ابداع شد.سیستم سرمایش به کار رفته در بورس نیورک در سال ۱۹۰۲ یکی از اولین تهجیزات  سرمایشی برای ساختمان ها به شمار می رفت که آن ((ایرکاندیشن (۱)) یا همان سیستم تهویه مطبوع می گفتند.

مرور بر تاریخچه تهوبه مطبوع در حقیق مروری بر سیر تکامل فنی و عملی در زمینه های مرتبط است.پیشگامانی چون رابرت بویل، سعدی کارنو،جان دالتون،جمیز وات،بنجامین فرانکلین،جان گری،ارد کلوین،فریناند کری،ویلیس کریر و توماس میدلی (۲) به همراه بسیاری از نام اوران این عرصه ما ا به دانش امروز رسانده اند. فناوری تهویه مطبوع از سال ۱۹۰۰ با ایجاد ارتباطی عمیق بین مباحث علمی و مباحث مهندسی رشد پیدا کرد.پیشرفت حاصل شده در علوم مختلفی مانند ترمودینامیک،مکانیک سیالات ،الکتریسیته، الکترونیک ،سازه،مهندسی مواد،داروسازی و تهجیزات کنترلی در واقع سنگ بنای تهویه مطبوع هستند.

دیدگاهتان را بنویسید