گروهی به غلط گمان می کنند که کولر گازی بسیار گران تر از انواع کولر آبی است اما واقعا این طور نیست . اگر شما یک کولر مثلا شش هزار آبی بخرید ، تقریبا همان پولی را پرداخته اید که دیگران برای خرید یک کولر گازی پنجره ای پرداخته اید ، پس بدون پیش داوری به بازار بروید .

برای خرید یک کولر گازی مناسب ، باید به نکات مختلفی توجه کرد . برخی از آن ها را می توانید در ادامه بخوانید و برخی دیگر را حتما فروشنده به شما خواهد گفت . تنها میماند حساسیت شما نسبت به نکات مهم که مسئله ای شخصی است و اگر کسی به توصیه ها توجه نکند ، تقصیر با خود اوست .

و اما نکات مهم :

۱ – گفته شد که بدون پیش داوری به بازار بروید . همچنین پیش از آنکه یک مارک خاص را انتخاب کنید و یا بدون هیچ انتخابی به بازار بروید . در مورد ویژگی ها و مشخصات فنی انواع کولر گازی اطلاعاتی کسب  کنید . اگر بدون آگاهی کافی راهی بازار شوید تنها سردرگمی نصیبتان می شود ، پس اولین کاری که باید کرد ، کسب اطلاعات است .

۲ – به خاطر داشته باشید که سخن دوستان و فامیل و آشنایان و یا حتی شایعات ، شاید در مورد کیفیت غذای یک رستوران مرجع خوبی باشد ، اما قطعا نمی توان به این گونهسخنان ، درباره کولر گازی اطمینان کرد .توجه داشته باشید که شما قرار است بیش از ۹۰۰ هزار تومان پول خرج کنید . پس لازم است اطلاعات لازم را از مرجع مطمئن کسب کنید .

۳ – اطلاعاتی که باید درباره یک کولر گازی داشته باشید عبارتند از : پنل (در کولر گازی  های اسپیلیت) توان گرمایش و سرمایش هر پنل نوع کمپرسور برق مصرفی برحسب آمپر توان مصرفی کل بر حسب وات . ابعاد کولر گازی در کولر گازی پنجره ای خود دستگاه و در انواع اسپیلیت دستگاه داخلی وزن خالص رده انرژی میزان صدای کولر گازی در هنگام کار و … این گونه اطلاعات  در بروشور های انگلیسی است . بدانید سایت اینترنتی هر مارک اطلاعات خوبی به شما می دهد .

۴ – توجه داشته باشید که همیشه انتخاب یک مارک مشهور همه چیز نیست . همچنین پرداخت پول زیاد هم ملاک نیست . مهم این است که جنس خوبی بخرید .

۵ – درانتخاب نوع و قدرت یک کولر گازی ابعاد اتاق شما بسیار مهم است . گاهی شما برای یک اتاق کوچک کولر گازی با قدرت بالایی خریداری می کنید و بعد مجبور هستید

که همیشه آن را در حالت کم قرار دهید و یا از شدت سرمایش اذیت شوید . در آن هنگام شما پول خود را دور ریخته اید .

۶ – توجه داشته باشید که کولر گازی دیواری یک دستگاه خارجی هم دارند . پس به هنگام خرید این نوع کولر گازی به جایی که دستگاه خارجی باید قرار گیرد و نحوه ارتباط

آن با دستگاه داخلی هم توجه کنید .

۷ – نکته مهم در کولر گازی ظرفیت سرمایشی آن هاست . ساده ترین کار برای دانستن این نکته و هماهنگ کردن آن با ابعاد اتاق ، یک تماس تلفنی با شرکت سازنده و یا فروشنده کولر گازی است . کارشناس این شرکت ها شما را راهنمایی می کنند .

۸ – موتور برخی از کولر گازی ها برای مناطق جغرافیایی ساخته شده اند . مثلا برخی از آن ها ویژه مناطق گرم و مرطوب هستند که قیمت بالاتری دارند . اگر شما در جایی مثل تهران زندگی می کنید نیازی به این گونه کولر گازی ندارید . پس قبل از خرید نوع

استفادهرا تعیین کنید تا دچار ضرر نشوید .

۹ – برق مصرفی کولر گازی پنجره ای ۵/۲ برابر کولر های اسپیلیت است . اگر با حوصله و تحقیق کولر گازی را انتخاب کنید – حتی اگر کمی گران تر باشد – که رده برق مصرفی آن A باشد ، در طول چند سال این مبلغ از پرداخت قبض جبران خواهد شد .

۱۰ – حالا نوبت خریداری کولر گازی است . کوتاه ترین ، بهترین و معمول ترین روش خرید کولر گازی پس از مشاوره و جمع آوری اطلاعات و تصمیم گیری نهایی به صورت تلفنی است . فقط کافی است اطلاعات لازم ، شامل متراژ محل ، تعداد پنجره ، ساعات استفاده از کولر گازی ، تعداد نفرات ساکن در محیط و … را به کارشناسان فروش اعلام کنید . بقیه کارها به صورت خودکار انجام می گیرد .

۱۱ – چه به بازار بروید و چه تلفنی جنس مورد نظر را تهیه کنید ، حتما باید به یک سری از نکات توجه داشته باشید ، بدانید که امضاء کردن فرم تحویل کولر گازی پس از نصب ، یعنی تایید صحت نصب و سلامت کولر گازی . پس هرکاری لازم است تا پیش از

امضاء برگه ، انجام دهید .

۱۲ – کولر گازی هایی که به صورت قاچاق وارد شده اند ، سریال ساخت دستگاه با تیغ از روی کارتون بریده شده و یا مخدوش است و فاقد گارانتی هستند . البته کمی ارزان تر هستند ولی خرید آن ها یعنی ریختن پول در جوی آب ! پس کولر گازی بدون ضمانت نامه نخرید .

۱۳ – متاسفانه در ایران داشتن ضمانت نامه برای کالا اجباری نیست و فقط مزیت یک کالا محسوب می شود . این مسئله باعث می شود گاهی مندرجات بعضی از ضمانت نامه ها آن قدر دو پهلو و گنگ باشد که مصرف کننده به کمترین حقوق خود برسد ، پس اطلاع از مندرجات ضمانت نامه شرکت ها از ضررهای احتمالی جلوگیری خواهد کرد .

۱۴ – قیمت کولر گازی اعلام شده از سوی شرکت های داخلی یا خارجی ، به قیمت درب کارخانه ، عمده فروش و مصرف کننده تقسیم می شود ، همچنین در فصول مختلف سال قیمت ها تغییر می کنند . بهترین کار پرسیدن دقیق قیمت هاست .

۱۵ – مواظب هزینه های پنهان بعد از خرید باشید . نصب اکثر کولر گازی ها رایگان است ولی هزینه هایی مانند لوله ، آهنگری و … برعهده خریدار است . همچنین گاهی از مواقع قیمت قطعات یدک و دستمزد خدمات بعد از فروش شرکت ها ، از خود کولر گازی های خریداری شده بیشتر است .

۱۶ – تعداد مراکز نصب سرویس خدمات بعد از فروش شرکت های وارد کننده و تولیدکننده کولر گازی مزیتی است نسبت به رقباء .

۱۷ – از فروشنده بخواهید نزدیک ترین محل نمایندگی نصب و یا دفتر اصلی خدمات بعد از فروش کولر گازی خریداری شده را زیر فاکتور قید کنید . چرا که در صحت و سهولت ارتباط و نصب سریع کولر گازی موثر است .

۱۸ – داشتن دفترچه راهنمایی فارسی و یا CD راهنمای استفاده از کولر گازی و یا خدمات دوره ای رایگان ، می تواند مزیتی برای انتخاب مارک مورد نظر باشد .

۱۹ – شروع ضمانت نامه های کولر گازی اغلب شرکت ها سه گزینه است :

الف : از تاریخ صدور فاکتور

ب : از تاریخ نصب

ج : از تاریخ نصب

شما بهتر است که گزینه دوم را انتخاب کنید .

۲۰ – کنترل از راه دور و پانل کولر گازی (در کولر گازی های اسپیلیت) توسط برخی از شرکت ها ضمانت نمی شود و یا ضمانت کمپرسور در مدت گارانتی ، با قید شرط و اما و اگر است . عبارت ” بدن قید و شرط کمپرسور گارانتی می شود ” تضمین کننده منافع شماست .

۲۱ – مقررات بعضی از شرکت های نصب کننده کولر گازی به این صورت است که شماره سریال درج شده روی کارتن محصول را از شما می خواهند بهتر است تا رسیدن کولر گازی ، شماره سریال را از فروشنده گرفته و به خدمات بعد از فروش جهت نوبت

گیری نصب اعلام کنید .

۲۲ – پرداخت هرگونه وجه اضافی خارج از تعرفه نصب را با شرکت اصلی هماهنگ کنید .

۲۳ – استفاده از مواد ضدزنگ در کولر گازی های اسپیلیت باعث طولانی شدن عمر دستگاه و شبکه کندانسور و تبادل سریع گرما و سرما می شود و در کاهش مصرف برق و راندمان  نهایی تاثیر متقابل دارد .

۲۴ – در ساخت کولر گازی های پنجره ای که علاوه بر سرمایش گرمازا نیز هستند ، از پمپ گرما یا المنت استفاده شده که پمپ گرما نیز بهتر عمل می کند .

۲۵ – اگر کولر گازی با کنترل از راه دور می خرید ، بهتر است دکمه خاموش و روشن کردن کولر گازی ، علاوه بر کنترل روی پانل کولر گازی نیز تعبیه شده باشد . هوا که گرم می شود ، مشکلات مردم هم آغاز می شود . استفاده از کولر های آبی ، دردسرهای فراوانی دارد که افزایش مصرف آب و خرابی مکرر کولر تنها دو مشکل اولیه هستند . بارها شنیده ایم که خوابیدن زیر باد کولر آبی ، بدن را کرخت می کند . رطوبتی که از طریق دریچه های کولر وارد خانه می شود ، هم باعث درد های استخوانی می شود و هم لوازم چوبی را خراب می کند . برای همین است که سعی می شود ، در میسر کانال کولر ، یک پیچ وجود داشته باشد تا رطوبت کمتری وارد خانه شود . شرجی شدن هوا در ظهر تابستان یکی دیگر از مشکلات این نوع کولر ها بوده و سرانجام باید به اتلاف انرژی زیاد کولر های آبی اشاره کرد که در حقیقت دور ریختن پول است .

استفاده از پنکه نیز در روزهای گرم تابستان نیز تاثیری در خنک شدن هوا ندارد . این پنکه ها تنها هوا را با شدت جابجا می کنند که اگر هوا گرم باشد ، جابجایی ناثیری در خنک شدن آن ندارد . طبیعی است که استفاده از خنک کننده هایی مانند کولر گازی یا سیستم تهویه هوا ، راه بهتری برای آسایش در فصل تابستان است . آن هم در کشور گرمی مانند ایران . البته این بدان معنا نیست که کولر گازی ، هیچ مشکلی ندارد ، اما قطعا کم مشکل تر هستند .

کولر گازی امروزه انواع مختلفی دارند که تقریبا می توانند به سلیقه هر مشتری پاسخ گویند . اما تا پیش از اقبال عمومی به استفاده از کولر گازی ، عملا این دستگاه ها از تنوع پایینی برخوردار بودند .

کولر گازی قدیمی ، تنها در برخی مناطق خاص مورد استفاده قرار می گرفتند و مثلا در شهری مانند تهران استفاده از این نوع کولر گازی اصلا مرسوم نبود .

اگر یک کولر گازی قدیمی را دیده باشید ، می دانید که به شکل یک مکعب مستطیل ساده بودند که داخل یکی از پنجره های اتاق جاسازی می شدند و نیمی از آن بیرون و نیمی دیگر در داخل اتاق قرار می گرفت . در آن زمان ، تنها امکان ویژه ای که روی این کولر گازی قرار داشت ، پرده های خودکار  تنظیم کننده جهت وزش باد بود نه از کنترل خبری بود و نه از امکانات ویژه ای که این روزها در کولر گازی ها می بینیم ، سر وصدای این کولر گازی ها و مصرف زیاد برقشان هم موضوعی بسیار مشکل ساز بود .

ما با فراگیر شدن استفاده از کولر گازی در اکثر مناطق جغرافیایی به دلیل ویژگی های خاص آن ها و همچنین روند فزاینده گرم شدن کره زمین ، عملا کولر گازی امروزی آن قدر به امکانات مجهز شده اند که قطعا برای تعیین مدل مناسب دچار مشکل می شوید .

برای آشنایی با انواع کولر گازی و انتخاب یکی از آن ها ، ابتدا باید با شکل ظاهریشان آشنا شوید . به قول دوستی ، قیافه همه چیز نیست اما استارت اولیه است . در حال حاضر اگر بخواهیم کولر گازی را به لحاظ شکل ظاهری و نوع کاربری شان تقسیم

کنیم باید به ۳ نوع کولر گازی اشاره کنیم که هریک بنا بر شکل ظاهری شان ، کاربردهای متفاوتی دارند . البته باید توجه داشته باشید که به رغم وجود ۴ نوع کولر گازی که عبارتند از :

کولر گازی پنجره ای

کولر گازی اسپیلیت ( دو بخشی )

کولر گازی قابل حمل

کولر گازی مرکزی

در بازار ایران ، کولر گازی به دو نوع کلی کولر گازی پنجره ای و کولر گازی اسپیلیت ( دو بخشی ) تقسیم می شوند .

کولر گازی پنجره ای :

کولر گازی پنجره ای تا سال ها ، عمومی ترین و پر استفاده ترین نوع کولر گازی بودند . این نوع کولر گازی به دلیل راحتی شان در نصب و راه اندازی ، همواره مورد استقبال مصرف کنندگان قرار داشته اند چرا که شما می توانید با خرید یک کولر گازی پنجره ای و نصب آن در داخل یکی از پنجره های اتاقتان از سرمای این کولر گازی لذت ببرید . کولر گازی پنجره ای غالبا برای خنک کردن آپارتمان های کوچک یا ۱ الی ۲ اتاق مورد استفاده قرار می گیرند . این نوع کولر گازی هوای گرم و مرطوب اتاق را به داخل خود می کشند و آن را خشک و خنک کرده و دوباره با اتاق باز می گردانند تا محیط اتاق خنک شود .در واقع هوای گرم از طریق یک گیرنده گرفته و از فیلترهای مخصوص به بیرون از اتاق فزستاده می شود . توجه داشته باشید کولر گازی دارای یک واحد تنظیمی هستند که قسمت خشک کننده در جلوی آن قرار دارد و داخل اتاق قرار می گیرد و بخش گرم کننده آن پشت است و عملا بیرون از دریچه یا پنجره ای که کولر گازی را روی آن نصب کرده اید قرار می گیرد .

همان طور که گفته شد کولر گازی پنجره ای دارای نصب راحتی هستند و عملا خود شما نیز می توانید این کار را انجام دهید که با این کار دیگر هزینه نصب نخواهید داشت .اکثر کولر گازی پنجره ای جدید بی سر و صدا یا کم صدا هستند . اما چنانچه تمام بخش های کولر گازی در داخل اتاق قرار گیرد سر و صدای آن از سیستم هایی که کمپرسور در بیرون اتاق قرار دارد بیشتر خواهد بود  . قطعا سیستم های کولر گازی پنجره ای حداقل یکی از پنجره های اتاق یا ساختمان شما را مسدود می کند به همین دلیل برای اینکه در فصل سرد سال ، سرما وارد خانه تان نشود باید اطراف آن را کاملا بپوشانید اگرچه کولر گازی قاعدتا برای نصب روی یک دریچه یا پنجره ساخته شده اند اما با توجه به ضخامت دیوار ، برخی از این کولر گازی ها را می توان در داخل یک قالب قرار داد و با استفاده از چند قلاب یا بازوی محکم جای سیستم را روی دیوار محکم کرد و قطعا برای کار بهتر است با بخش خدمات پس از فروش مربوطه تماس بگیرید .

کولر گازی اسپیلیت ( دوبخشی ) :

کولر گازی اسپیلیت ( دوبخشی ) شبیه سیستم های تهویه مرکزی هستند با این تفاوت که این نوع کولر گازی از مدل های پنجره ای گران تر اما از مدل های تهویه مرکزی ارزان تر است . این نوع کولر گازی ها به تازگی طرفداران فراوانی یافته اند و از انواع چند دریچه آن هابسیار استفاده می شود .

دیدگاهتان را بنویسید