مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، با اشاره به سرمایه گذاری ٢ میلیارد دلاری برای اجرای طرح افزایش کارایی موتورخانه ها، گفت: مذاکره با شرکتهای ملی نفت و گاز انجام شده و ساختار مالی و برگشت سرمایه این طرح در حال نهایی شدن است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از روابط عمومی شرکت ملی نفت و انرژی، نصرت الله سیفی با بیان اینکه تمام ذینفعان و مردم عادی می توانند در همایش استماع همگانی طرح افزایش کارایی موتورخانه ها شرکت کنند، گفت: شرکت بهینه سازی مصرف سوخت بعد از برگزاری این همایش، آماده اجرای طرح افزایش کارایی موتورخانه ها است.

وی با بیان اینکه جلسه استماع همگانی تاکنون در کشور انجام نشده و از جنبه علمی و حقوقی نیز برخوردار است، افزود: شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، طرح، روشهای اجرا، انواع قراردادها و سامانه طرح را تکمیل می کند و پس از آن نظرات سرمایه گذاران، پیمانکاران و بازرسان این طرح را نیز در جلسه استماع همگانی جویا می شود تا طرحی بدون عیب و نقص اجرا شود.

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با اشاره به آنکه تمام رکن های طرح افزایش کارایی موتورخانه ها به موازات یکدیگر پیش می روند، تصریح کرد: این طرح تا پایان مردادماه سالجاری قطعی می شود.

وی یادآور شد: سامانه طرح افزایش کارایی موتورخانه ها در ٢٨ مرداد از سوی موسسه مطالعات بین المللی انرژی که به عنوان مشاور با شرکت بهینه سازی مصرف سوخت همکاری می کند، تکمیل می شود.

سیفی با اشاره به اینکه چند نوع قرارداد این طرح نیز تهیه شده است، افزود: قرارداد میان شرکت اسکو با موتورخانه دار، شرکت ملی گاز با اسکو و شرکت اندازه گیری و صحه گذاری و بازرس با شرکت بهینه سازی مصرف سوخت آماده و نسخه هایی بین ذینفعان برای نظرخواهی توزیع شده است.

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با بیان آنکه برای ساختار مالی و برگشت سرمایه این طرح نیز مذاکره بسیاری با شرکت ملی نفت و شرکت ملی گاز انجام شده است، گفت: این نظام مالی نیز در حال نهایی شدن است.

به گفته وی، نظام اندازه گیری و صحه گذاری این طرح نیز تصویب و داخل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت ابلاغ شده و میان ذی نفعان نیز توزیع شده است.

گفتنی است، طرح افزایش کارایی انرژی ۶٠٠ هزار موتورخانه موجود در کشور از طرحهای بند ق تبصره ٢ قانون بودجه ٩٣ است که با اجرای آن روزانه ١٣ میلیون متر مکعب صرفه جویی در مصرف گاز طبیعی کشور را به همراه خواهد داشت.

مدت زمان اجرای این طرح سه سال و تا پایان سال ٩۶ می باشد و اولویت اجرای پروژه در کلانشهرها، مراکز استان و شهرستانهای مناطق سردسیر کشور است.

همچنین همایش استماع همگانی (Public hearing) طرح ٢ میلیارد دلاری افزایش کارایی موتورخانه ها با هدف بررسی فرصتهای سرمایه گذاری، ۵ مرداد ماه امسال در باشگاه شماره یک نفت از سوی شرکت بهینه سازی مصرف سوخت برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید