ما درسر زمین خود ذخایر انرژی بیشماری داریم اما استفاده از  ذخایر انرژی خدادادی را باید قدر بدانیم و از آنها نیز در جای مناسب خودش استفاده کنیم کشور عزیزمان ایران از تمامی  این ذخایر غنی میباشد.

ذخایر بزرگ و وسرشار نفت و کاز برای کشور ما از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است  معادن عظیم انرژی زیر زمینی در هیچ گجای دنیا آنقدر که در ایران ما است وجود ندارد.اما با توسعه روز افزون دانش نیاز فرزندان وآیندگان ما به منابع غنی بیشتر میشود اما استفاده بهینه وبهتر از آن نیز برای همه و علل الخصوص آیندگان مهم و اساسی میباشد ما برای هر ذره از منابع بایستی خدا را شاکر باشیم ونسبت به درست مصرف کردن آنها و اینکه در جای خودش مصرف کنیم نیز برنامه ریزی داشته باشیم . نیاز انسان به گرما در قصل سرد زمستان یک امر طبیعی و مسلم به شمار میآید وهر کس در صدد است تا نیازخود را به نوعی تامین نماید. بهترین زمان احساس سرما در یک روز سرد و زمستانی و برفی است.سرما همه جا گسترده شده و شما را نیز در بر گرفته است .

اولین نقطه بدن شما کف پاهایتان است که احساس سرما را درآن بیشتر از سایر  نقاط احساس میکنید و این سرما به همه نقاط بدنتان سرایت کرده و همه وجودتان را در بر گرفته است. نیاز شما در این وقت فقط یک منبع انرژی وگرمائی مناسب میباشد که نیاز شما را برطرف کند لذا وقتی به آن منبع دسترسی پیدا کنید ابتداء سعی دارید پاهایتان را گرم کنیدتا سرمای وجودتان گرم شود استفاده گرمایش از کف یکی از نعمات دیگریست که خداوند در وجود انسان به ودیعه گذاشته است و استفاده از آن هر چند که در ظاهر پیچیده به نظر میآید اما ساده و نسبت به سایر سیستمهای دیگر  کم خرج تر و کم هزینه تر و مقرون به صرفه میباشد  ومخارج آن هر یکصد متر مربع زیر بنا بین ۱۴۰۰۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰۰۰تومان بسته به نوع و کیفیت تجهیزات و تعرفه های مجری هزینه دارد. واین در حالیست که با سیستم رقابتی آن یعنی شوفاژ رادیاتور که۴۰% بیشتر هزینه را باید صرف کرد کاملا رقابت میکند (سیستم رادیاتور شوفاژ هر متر مربع بیست ویک هزار تومان بجز سرویس سالیانه هزینه دارد). هزینه گرمایش از کف شامل کل اجراء و مصالح مرغوب و درجه یک (شامل لوله و اتصالات –شیر آلات مربوط به کلکتور – فوم کف – دستمزد اجراء- میباشد) اجرای گرمایش از کف شیوه ای از لوله کشی است که در زیر سنگفرش ساختمان به مورد اجراء گذارده میشود این سیستم لوله کشی دقیقا زیر ۳ الی ۴ سانتیمتری از کف قرار میگیرد و با عبور آب گرم از داخل لوله های اجراء شده در زیر کف موجب انتشار گرمای تابشی میشود . وپس از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه برای اولین بار از استارت و بهره برداری کف و زمین کاملا با درجه حرارت ۳۷ تا ۴۵ درجه سانتیگراد (بستگی به تنظیم درجه توسط شما دارد) گرم و قابل استفاده میشود . البته همین مقدار از گرما نیز مناسب با شرایط بدن شماست و هیچ تناقصی با درجه حرارت بدن شما ندارد بطوری که شما احساس میکنید حرارت در پیرامون شما احاطه دارد و از وجود آن لذت میبرید وجالب اینجاست که هیچ وسیله گرمائی اضافی دیگر هم دور شما و یا نزدیک به شما نیست که موجب گرم شدن محیط ساختمان شود

 گرما در کف ساختمان و یا کف محیط کارشماست و با انتشار وجریان آن به طرف بالا موجب گرمای مطلوب ساختمان و خود شما میشود و نسبت به سایرسیستمهای دیگر هزینه اضافی و نیاز به سرویس سالیانه هم ندارد. اگر گرمایش از کف در ساختمان شمااجراء شده باشد براحتی این احساس  قابل لمس است و گرما در کف پاهایتان بوسیله سیستم گرمایش از کف تجربه میشود و شما  میتوانید احساس آنرا داشته باشید . با عبور و یا ایستادن در آن محیط گرما از کف پای شما کاملا محسوس بوده وشرایط احساسی آن نیز برای شما جالب است .گرمایش از کف  چون در همه نقاط ساختمان در مساحت طولی و عرضی اجراء میشود گرما در همه نقاط قابل احساس است.

 

گرمایش از کف و استفاده اصولی از آن

دانش روز افزون بشر و تحقق آرمانهای انسانها روز به روز پیشرفت کرده و شکفتیهای بسیاری را بوجود آورده و گرمایش کف یکی از آنهاست. اما گرمایش از کف شیوه ای نو وامروزی هم نیست .امروزه با پیشرفت دانش بشری و تکنولوژی روز و با استفاده از پکیج های دیواری و زمینی سیستم گرمایش از کف رایج شده است . گرمایش از کف تنها سیستمی است که میتواند جوابگوی خواسته های ما با کمترین هزینه و بالاترین بازدهی در زمان سرما باشد .

گرمایش از کف با چه سیستمی قابل استفاده است:

گرمایش از کف با کمترین هزینه و با پکیج های دیواری و زمینی – موتور خانه  با قرار دادن مبدل حرارتی بر سر راه آن –  آبگرمکن  ایستاده عمومی – آبگرمکن های برقی و نفتی و آبگرمکن دیواری و خورشیدی طی فرایند و محاسبات از سوی ما قابل اجرا می باشد.

یک تجربه و یک آزمایش برای شرایط گرما کف و کف پا :

 اگر قصد دارید که در ساختمان خود گرمایش از کف استفاده کنید و میخواهید تجربه گرمایش از کف را احساس کنید  میتونید با یک آزمایش ساده و مختصر به نتیجه مطلوب برسید .یک عدد دماسنج تهیه کنید .یک قطعه سنگ یا موزائیک و یا سرامیک را بردارید و روی شعله بسیار کم آتش قراردهید که کم کم قطعه مورد نظر را گرم نماید و هم بتوانید روی آن نیز قدم بگذارید .سعی کنید با قرار دادن دما سنج روی قطعه ای که انتخاب نموده اید (سنک – سرامیک- موزائیک)  تا مدتی دما بیشتر از ۴۰درجه سانتیگراد نشود. حالا در هوای سرد سعی کنید روی آن قطعه قدم بگذارید و لحظه ای برای آزمایش و نتیجه گیری روی آن بایستید . لذا اگر احساس گرما از کف پاهایتان به شما سرایت کرد و نظر شمارا جلب کرد به نتیجه اولیه  دلخواهتان رسیده اید و لذا این آزمایش را میتوانید در فضای

باز نیز تکرار کنید و برای شما نتیجه مطلوب بدست خواهدآمد جالب است بدانید : گرمای در کف هیچ ضرر و زیانی برای شما و هم ساکنین و اجسام ساخ%D