خانه تاسیسات تاسیسات بهداشتی تاریخچه شیر های تاسیساتی و کاربرد آن ها

تاریخچه شیر های تاسیساتی و کاربرد آن ها

شیر (وسیله)
   شیر وسیله‌ای معمولاً فلزی است که برای بازوبست ، تنظیم و کنترل جریان مایعات یا گازها در لوله‌کشی به کار می‌رود. امروزه انواع بسیاری از شیرها طراحی ، ساخته و تولید می‌شوند که در صنعت و خانه به کار می‌روند. شیرآلات به گروه شیرهایی گفته میشود که خود بنا به کاربرد ، نحوه کارکرد یا شکل آن به زیرگروه های مختلف دسته بندی می‌شود . که البته شیرهای ساختمانی خود از لحاظ زیست محیطی به چند نوع دیگر نیز تقسیم می شوند.

تاریخچه

اولین شیرهایی که به‌ وسیله انسان اختراع شد، همان چیزی است که اکنون به عنوان (دریچه) آب‌ بند می شناسیم . دریچه ‌ای که با گذاشتن یا برداشتن آن در مسیر آب ، جریان را بسته ، باز یا نیمه باز می گذاشتند . شیرهای دروازه ‌ای امروزی در واقع همان آب بندهای قدیمی هستند.

انواع شیرآلات بنا به کاربرد

شیرآلات خانگی و حمام که در انگلیسی به آن Faucet می‌گویند . شیرآلات صنعتی که در ایران آنرا ولو می خوانند . (Industrial Valve). شیرها یا برای باز و بست (قطع و وصل) جریان سیال استفاده می‌شوند ، مانند : شیرهای توپی (Ball Valve) ، شیرهای پروانه‌ ای (Butterfly Valve) ، شیرهای دروازه‌ ای (Gate Valve) ، شیر مخروطی (Plug Valve) یا برای تنظیم و کنترل جریان بکار می‌روند ، مانند : شیرهای کره‌ای (Globe Valve) ، شیر یکطرفه (Check Valve) ، شیر سوزنی (Needle Valve) .غیر از موارد بالا می‌توان از شیرهای دیافراگمیصفحه‌ای (Diaphragm Valve) نام برد. برخی از شیرهای فوق‌ الذکر ممکن است برای هر دو کاربرد استفاده شود مانند شیر توپی یا شیر پروانه ای.

ساختمان شیر

ساختمان داخلی یک شیر آب
اغلب شیرها در ساختمان دارای اجزایی هستند که بین آنها مشترک است :
بدنه (Body)
دیسک (Disc) که در شیرهای توپی و مخروطی همان توپ یا استوانه مخروطی است.

نشیمنگاه (Seat) محل نشستن دیسک و یا واسط بدنه و دیسک است. اغلب از جنس نرمی ساخته می‌شود تا کار آب بندی را انجام دهد.
دسته (Stem) و فلکه (Handwheel) ، فلکه با دسته به دیسک وصل می‌شود ، معمولاً با چرخاندن فلکه شیر باز یا بسته می‌شود. شیر یکطرفه که بطور خودکار تنها اجازه جریان در یک سو را می‌دهد ، اجزای دسته و فلکه را ندارد.
جنس و مواد
بنا به کاربرد ، مصالحی که در ساخت شیر بکار برده می‌شود ، مختلف است . در کارهای ساختمانی شیرهای چدنی ، برنزی ، برنجی و گاهی استیل (SS) استفاده می‌شود . در کارهای صنعتی مانند  نیروگاهها، کارخانه‌های پتروشیمی ، پالایشگاهها، کشتی سازی و صنایع دارویی / غذایی ، بسته به نوع سیالی که از شیر عبور می‌کند ویا محیطی که شیر در آن قرار دارد، بدنه و دیگر اجزای آنرا از فولاد کربنی ، فولاد آلیاژی ، فولاد زنگ نزن(Stainless Steel) می سازند. شیرها یا به ‌وسیله دست یا عملگر خودکار (Actuator) باز و بست می‌شوند.

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید

نگران نباشید ما اسپم نیست

مدلسازی اطلاعات ساختمان

طراح و نظارت پروژه های تاسیسات مکانیکی به صورت BIM توسعه دهنده نرم افزار های آموزشی تاسیسات مکانیکی

دیدگاهتان را بنویسید

بررسی کنید

تدوین سند پهنه‌های گسلی شهر تهران

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از تدوین سند پهنه‌های گسلی شهر تهران خبر داد …