این عایق ها ، به علت ساختار سلول بسته خود ، مقاومت بسیار بالایی با ضخامت نسبتا کمی در مقابل حرارت و بخار آب از خود نشان می دهند و با اینکه نسبت به پشم شیشه و پشم سنگ گران ترند ، ولی به دلیل نیاز بودن از پوشش مضاعف برای کاربردهای دمای پایین بسیار مقرون به صرفه می باشند.

عایق الاستومری چیست؟
عایق الاستومری چیست؟

عایق الاستومری از جمله مواد سلولی منعطف سلول بسته ای بوده و بر پایه پلی وینیل کلراید (PVC) و نیتریل بوتادین رابر
(Nitrile Butadiene Rubber ) و یا اتیلن پروپیلن دیان مونومر رابر (Ethylene propylene Diene Monomer ) ساخته می شوند.این عایق ها ، به علت ساختار سلول بسته خود ، مقاومت بسیار بالایی با ضخامت نسبتا کمی در مقابل حرارت و بخار آب از خود نشان می دهند و با اینکه نسبت به پشم شیشه و پشم سنگ گران ترند ، ولی به دلیل نیاز بودن از پوشش مضاعف برای کاربردهای دمای پایین بسیار مقرون به صرفه می باشند.
از مزایای مهم عایق های الاستومریک ، این است که بر خلاف عایق های سنتی ، هم به عنوان عایق سرد و هم به عنوان عایق گرم به کار می روند.فوم الاستومریک به شکل لوله یا ورقه ای (رولی) با انعطاف پذیری بالا تولید می شود.لوله ها جهت چسباندن از دوسر بریده شده اند. از لوله های عایق می توان همزمان با نصب لوله های اصلی تاسیسات استفاده کرد و هم می توان پس از نصب لوله های تاسیساتی استفاده کرد. این لوله ها را می توان به صورت طولی و از مفصل ها توسط چسب فورمیکس چسباند. فوم الاستومریک ورقه ای (رولی ) را می توان برای عایق کاری لوله های با قطر بیشتر از ۵ اینچ و یا کانالهای تهویه هوا بکار برد. در صورت نیاز فوم الاستومریک ورقه ای (رولی) را می توان بصورت پشت چسبدار نیز استفاده نمود. عایق کاری جهت تضمین عملکرد سیستم باید به صورت مناسب اجرا گردد و در صورتی که به درستی اجرا نشود عملکرد سیستم بهینه نخواهد بود.
مزایای عایق های الاستومری
*غیر سمی و سازگار با محیط زیست
*طول عمر بسیار بالا
*ضریب انتقال حرارت پایین به منظور جلوگیری از اتلاف انرژی (w/m.k0.036)
*مقاوم در برابر انتشار بخار آب (جذب آب بسیار کم)
*محدوده کاربرد دمایی بالا
*مقاومت بالا در برابر نفوذ بخار آب (µ≥۷۰۰۰)
*ساختار سلول بسته
*طول عمر بسیار بالا نسبت به سایر عایق ها
*نصب آسان و سریع و امکان ترمیم و تعویض فقط در ناحیه آسیب دیده
*مقاوم در برابر آتش و جلوگیری از انتشار شعله
*مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش
*دانسیته مناسب (۵۰-۶۵ kg/m³)
*محافظت از سطح زیرین عایق درمقابل کُندانس و خوردگی
*دارا بودن قابلیت عایق صوتی و امکان استفاده به عنوان عایق حرارتی و برودتی و عایق صوتی به صورت همزمان
*قابلیت نصب انواع جکت بر روی عایق
عایق حرارتی عبارتند از موادی که از نرخ انتقال حرارت بین سیستم های فیزیکی مختلف می کاهند و به عبارت ساده تر از اتلاف انرژی گرمایی یک سیستم تا حد امکان جلوگیری می کنند.عایق الاستومری سلول بسته بوده و برای استفاده درصنایع مختلف نظیر نفت و گاز و پتروشیمی، نیروگاه ها، تاسیسات ساختمانها مانند لوله های آب گرم و سرد، کانال های هوا، سیستم های تهویه مطبوع، چیلرها، بویلرها، منابع انبساط، شیرآلات و…کاربری دارد.این عایق ها علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی به عنوان عایق حرارتی و برودتی، عملکرد عایق آکوستیک را نیز با جذب صدا و کاهش لرزش دیواره ها از خود نشان می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید