خانه اخبار فاز جدید نجات ذخایر پنهان آب کشور

فاز جدید نجات ذخایر پنهان آب کشور

یک مقام مسئول در وزارت نیرو از وجود ۴۶۳ هزار حلقه چاه آب دارای پروانه در کشور خبر داد و گفت: چاه های غیرمجاز برداشت آب، تعیین تکلیف خواهند شد.

جهانگیر حبیبی با بیان اینکه یکی از ۱۵ پروژه مطرح در طرح احیا و تعادل‌ بخشی آب‌ های زیرزمینی، طرح نصب کنتور و تحویل حجمی آب به زمین‌ های کشاورزی است اظهارداشت: هم‌ اکنون ۴۶۳ هزار حلقه چاه مجاز در سراسر کشور داریم که پروانه بهره‌ برداری دارند.

این مقام مسئول در وزارت نیرو گفت: در این طرح، ظرفیت منابع آب زیرزمینی هر دشت به تفکیک محاسبه شده و به نسبت آب تجدیدپذیر در هر دشت میزان پروانه‌ های بهره‌ برداری تعدیل و به وزارت جهادکشاورزی و صنعت اعلام می‌شود.

وی تاکید کرد: افزون‌ بر ۴۰ هزار کنتور پیش از آغاز طرح احیا و تعادل‌ بخشی آب‌ های زیرزمینی در چاه‌ های مناطق مختلف به‌ ویژه در دشت‌ های ممنوعه کشور نصب شده و در شش سال برنامه نیز چاه‌ های دارای پروانه به کنتور مجهز خواهند شد.

حبیبی تصریح کرد: مجاز هستیم پروانه‌ های بهره‌ برداری را به نسبت وضعیت سفره آب زیرزمینی در یک دشت تا ۷۵ درصد نیز کاهش دهیم و اگر جایی احساس شود که دشت پتانسیل لازم ندارد، باید پروانه‌ های بهره‌ برداری کاهش یابند.

این مقام مسئول در وزارت نیرو با اشاره به طرح تحویل حجمی آب کشاورزی گفت: در دوره اجرای طرح باید چاه‌ های غیرمجاز تعیین تکلیف شوند، یعنی فعالیت و بهره‌ برداری در بخشی از چاه‌ ها که مشمول قانون تعیین تکلیف مصوب سال ۸۹ مجلس می‌ شوند، مشخص شود که ممکن است به تعدادی از آنها پروانه داده شود و ممکن است برخی با تصمیم کمیسیون مسدود شوند.

وی یادآور شد: هم‌ اکنون به‌ طور متوسط سهم کشاورزی از مصرف آب زیرزمینی حدود ۵۵ درصد است که افزون‌ بر ۴۰ میلیارد مترمکعب می‌ شود؛ در آب سطحی نیز ۳۰ میلیارد مترمکعب در بخش کشاورزی مصرف می‌ شود.

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید

نگران نباشید ما اسپم نیست

مدلسازی اطلاعات ساختمان

طراح و نظارت پروژه های تاسیسات مکانیکی به صورت BIM توسعه دهنده نرم افزار های آموزشی تاسیسات مکانیکی

دیدگاهتان را بنویسید

بررسی کنید

کارشناسان از کاهش قیمت مسکن خبر دادند

یک کارشناس بازار مسکن گفت: به لحاظ حجم معاملات مسکن احتمالا در نیمه دوم سال شیب صعودی که د…