خانه تاسیسات تاسیسات حرارتی مشکلات معمول در تله های بخار

مشکلات معمول در تله های بخار

نشتی بخار :

نشیمن شیر در تله بخارمی تواند در معرض خوردگی یا فرسایش قرار گیرد . زمانی که این نشیمن صدمه ببیند ، شیر مربوطه نخواهد توانست به خوبی در جای خود قرار گیرد و در نتیجه ، بخار فعال از تله نشت خواهد کرد . اگر تله بخار دارای اندازه ای بیش از حد لازم باشد ، این نشتی می تواند مقدار قابل توجهی را از بخار هدر دهد . حتی تله های بی متال که برای حالت کاملاً باز با حداقل فوق سرد شدن کالبیره می شوند ، ممکن است در صورتی که مقدار بار کاهش یابد ، مقداری بخار را عبور دهند . یک تله ترمودینامیکی که به خوبی کار می کند نیز اگر فشار کندانسه بسیار پائین باشد ، ممکن است نتواند کاملاً بسته شود .

تعیین اندازه نامناسب :

تله ای که اندازه ان کوچک تر از اندازه لازم باشد ، باعث میشود که کندانسه در بازدهی انتقال حرارت تأثیر منفی بگذارد زیرا کندانسه یک فیلم نازک روی سطح انتقال حرارت ایجاد می نماید . تله ها معمولاً با استفاده از یک ضرب ایمنی برای محاسبه ی ظرفیت تله ، چند مرتبه بزرگ تر از اندازه لازم انتخاب میشوند .تله ای که ظرفیتی بسیار بالاتر از حد نیاز داشته باشد ، باعث هدر رفتن پول شده ، کارکرد آن کند بوده و تولید فشار معکوس بالایی می نماید که ممکن است عمر تله را به میزان قابل توجهی کاهش دهد .

آلودگی :

کندانسه بخار ، اغلب دارای ذرات رسوب و محصولات خوردگی است که می تواند باعث فرسایش شیرهای تله شود . اگر این ذرات به اندازه کافی بزرگ باشند ، ممکن است حتی باعث مسدود شدن شیر تخلیه و یاگیر کردن آن حالت باز گردند . برای اجتناب از این مشکل ، باید در بالا دست هر تله اقدام به نصب یک صافی نمود . این صافی باید هنگامی که سیستم برای اولین بار راه اندازی می شود و هنگامی که هرگونه تعمیر و تعویض در لوله کشی سیستم صورت می گیرد ، تمیز شود .

ایجاد صدا :

به استثنای تله های ترمودینامیکی ، اغلب تله ها نسبتاً بی صدا عمل می کنند . در برخی موارد ، تله ها ممکن است صدایی جزئی تولید کنند که ناشی از تخلیه ی کندانسه به داخل بخار در پایین دست شیر تله می باشد . ایجاد صدا در سیستم بخار معمولاً توسط حرکت کندانسه در خطوط برگشت عمودی ، ضربه قوچ و یا تله های معیوب که بخار فعال در آن ها به کندانسه ی خط برگشت نشت می کند ، صورت می گیرد .

هواگرفتگی :

زمانی که تله توسط یک لوله افقی بلند با قطر کم به تأسیسات متصل می شود ، کندانسه در فضای بخار باقی مانده و نمی تواند به سمت تله جریان باید برای اجتناب از این پدیده ، لوله ای که به تله متصل می شود باید دارای قطر بیشتر و طول کوتاه تری باشد تا نرخ جریان بالاتری را ایجاد نماید . یک روش دیگر برای اجتناب ، از این پدیده ، تعبیه ی یک شیر تخلیه در نقطه ای در بالای سیستم می باشد .

 

انسداد توسط بخار :

زمانی که تله توسط یک لوله افقی بلند با قطر کم به تأسیسات متصل می شود ، ممکن است شرایطی به وجود آید که بخار ، مانع از رسیدن کندانسه به تله می شود . کندانسه تا زمانی که نتواند بخار را جابجانماید ، قادر به رسیدن به تله نخواهد بود . برای اجتناب از این پدیده بایستی تله را تا حد امکان نزدیک به سیستم نصب کرده و یا مسیر مربوطه تخلیه شود . اگر تله درست زیر سیستم یا مسیر نصب شده باشد یک لوله تبادل باید بین این دو بخش در نظر گرفته شود تا به عنوان مسیر تخلیه عمل کرده و از انسداد مسیر توسط بخار جلوگیری نماید . همچنین می توان تله ها را با یک شیر آزاد کننده انسداد بخار نصب نمود .

ضربه قوچ:

کندانسه که در بخش تحتانی خط بخار قرار دارد می تواند باعث بروز پدیده ی ضربه قوچ شود . زمانی که بخار با سرعت بسیار بالا حرکت می کند هنگام حرکت از روی لایه ی کندانسه باعث ایجاد موج بر روی آن می گردد . اگر این حالت افزایش یابد بخار پرسرعت می تواند کندانسه را به حرکت درآورده و هنگام تغییر راستا ، یک ضربه خطرناک ایجاد کند . این پدیده را ضربه قوچ می نامند . زمانی که کندانسه پر سرعت به مانعی برخورد می کند انرژی جنبشی آن به انرژی فشاری تبدیل شده و این افزایش فشار ناگهانی می تواند باعث تخریب مکانیسم عملکردی در تله های شناور و تله های ترموستاتیک فشار متعادل گردد . برای اجتناب از این پدیده باید از تله های قدرتمند مانند تله های ترمودینامیکی یا تله های سطل وارونه استفاده نموده و یا راستای لوله کشی را عوض نمود .

انجماد:

اگر سیستم بخار در حالی که مقدار قابل توجهی کندانسه در تله باقی مانده است متوقف شود و دمای محیط به کمتر از دمای انجماد آب برسد ، انجماد در داخل تله رخ خواهد داد . تله های شناور و تله های ترموستاتیک فشارمتعادل ، در اثر انجماد به شدت صدمه می بیند . اگر احتمال بروز انجماد وجود دارد باید از تله های ترمودینامیکی یا تله های بی متال که انجماد بر روی آنها بی تأثیر است استفاده نمود . یک راه دیگر برای اجتناب از این پدیده باز کردن شیرهای تخلیه بعد از متوقف کردن سیستم می باشد .

فقدان شرایط راه اندازی

این مشکل در تله های سطل وارونه مشاهده می شود . این نوع تله ها زمانی شروع به کار می کنند که مقدار آب در داخل آن وجود داشته باشد . اگر یک افت فشار ناگهانی در سیستم رخ دهد و یا اینکه بخار فوق داغ وارد تله شود این عامل به راه اندازی از بین رفته و تله مزبور قادر به عمل نخواهد بود . برای اجتناب از بروز این مشکل می توان از یک شیر یک طرفه در خط ورودی تله استفاده نمود .

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید

نگران نباشید ما اسپم نیست

مدلسازی اطلاعات ساختمان

طراح و نظارت پروژه های تاسیسات مکانیکی به صورت BIM توسعه دهنده نرم افزار های آموزشی تاسیسات مکانیکی

دیدگاهتان را بنویسید

بررسی کنید

کاهش مصرف انرژی در ساختمان با سیستم تهویه مناسب

کشور ما، کشوری چند فصل با تنوع آب و هوایی بالایی می باشد. از این رو، برای سرمایش و گرمایش …