پکیجهای ظرفیت بالای کاندنسینگ ( چگالشی ) از جدید ترین تکنولوژی روز دنیا مدرن جهت تآمین آب گرم مصرفی وگرمایش ساختمانهای بزرگ وبرجها می باشد ودرسال اخیر به دلیل مزایای زیاد ، بکارگیری آن در کشورهای اروپائی ، توسعه چشمگیری یافته است

درحال حاضر سیستم رایج برای تامین نیاز گرمایشی ساختمانهای بزرگ مانند ادارات ، هتلها ، بیمارستانها، تالارها ، مجتمع های مسکونی وغیره موتورخانه های سنتی مرکزی با تجهیزات قدیمی دیگ و مشعل وکنترلهای مکانیکی ودستی می باشند .

معایب ومحدودیتهای موتورخانه های سنتی عبارتند از :

 • راندمان بسیار پائین وهزینه بالای مصرف انرژی
 • آلودگی صوتی وپرسرو صدا بودن
 • آلودگی زیست محیطی حاصل از احتراق ناقص
 • اشغال فضای مفید ساختمان
 • خرابی مکررونیاز به سرویس ونگهداری زیاد
 • عدم تفکیک نیاز های گرمایش متفاوت به علت فن آوری قدیمی
 • و …

 

و امااااا …

پکیجهای کاندنسینگ ( موتورخانه های نسل جدید ) با هدف رفع اشکالات ومحدودیتها ی سیستم های سنتی طراحی وبه عنوان جایگزین دیگ ومشعل  در موتورخانه های فعلی به بازار عرضه شده است وبا بکار گیری این سیستم مدرن وپیشرفته مصرف کنندگان از مزایای ارزشمند ذیل بهرمند می گردند .

 • دستیابی به راندمان  بالای   ۹۸-۱۰۷ %
 • صرفه جوتی در حداقل ۵۰% مصرف سوخت با توجه موقعیت جغرافیائی ونوع ساختمان
 • قابلیت مدولاسیون حرارتی وارائه ظرفیت گرمایش از ۱۰ تا ۹۲۰ کیلووات برحسب نیاز
 • اطمینان کامل از کارکرد مداوم ومستمر وبهینه سیستم برای اماکن مهم وحساس مانند بیمارستانها وهتلها
 • ابعاد کوچک وامکان نصب در فضاهای غیر مفید ساختمان وفضای بیرون
 • بسیار کم صدا وآرام درحد پکیجهای شوفاژدیواری
 • افزایش طول عمر وکاهش هزینه های تعمیر ونگهداری
 • ایمنی بسیار بالا وکاهش میزان آلایندگی
 • امکان استفاده همزمان از سیستمهای مختلف گرمایشی ( رادیاتورو گرمایش از کف )
 • مدیریت دمای واحدها  سیستم هوشمند
 • تایین سهم مصرف انرژی هرواحد
 • استفاده از سیستم خورشیدی
 • تنظیمات وکنترل راه دور
 • و…

چگونگی عملکرد سیستم کاندنسینگ  ( چگالشی )

در پکیجهای ظرفیت بالای کاندنسینگ ( موتورخانه های نسل جدید ) ،بازیابی بخشی از انرژی حرارتی که از طریق دودکش خارج می شود ، باعث افزایش راندمان وکاهش میزان مصرف سوخت می گردد . طراحی این سیستم به گونه ای است که ترکیب مشخص هوا وسوخت به صورت پیش آمیخته ( Premix   ) ، توسط دور متغیر به درون محفظه احتراق وارد شده وفرآیند اشتعال وانتشار حرارت به وسیله مشعل مدرنFime BurneR MicRo   گرفته ومحصولات احتراق قبل از خروج از دستگاه در تماس با مبدل سیستم قرار می گیرند ، دراین تماس بخش زیادی از حرارت محصولات احتراق به مبدل منتقل می گردد . در این تبادل ، انرژی گرمای نهان بخار  در محصولات احتراق به آب گرم برگشتی از ساختمان منتقل می شود ودر  نتیجه ، بخار آب موجود در محصولات احتراق چگالش شده ( CondenSe ) و به مایع تبدیل می گردد. مایع چگالیده شده با اسدیته  PH3.5-4.0 ، به وسیله لوله پلاستیکی از محفظه احتراق به فاضلاب هدایت می شود .دمای احتراق پس از این عمل به ۵۰-۶۰ درجه سانتیگراد می رسد که در این حالت لازم است محصولات احتراق به وسیله فن به محیط بیرون تخلیه شوند .

بازده حرارتی ( راندمان)

عملکرد سیستم چگالشی رابطه مستقیمی با دمای آب گرم ورودی به مبدل دارد ، در صورتی که دمای آب گرم ورودی مبدل بیش از ۶۰ درجه سانتیگراد باشد ، عملا کاهش دمای محصولات احتراق ناشی از انتقال حرارت به مبدل تا زیر نقطه شبنم به وجود نخواهد آمد وبنا براین فرآیند چگالش اتفاق نمی افتد ، در این حالت راندمان اسمی سیستم ۹۸% خواهد بود ( دستیابی به راندمان ۹۸% با اتکا به ترکیب هوا ، سوخت ومشعل مدرن دستگاه می باشد ) هرچه میزان دمای آب گرم برگشتی پائین تر باشد عملیات انتقال حرارت محصولات احتراق به مبدل ، بیشتر انجام شده ومیزان چگالش افزایش پیدا می کند .با افزایش چگالش ، راندمان دستگاه نیز ارتقاء می یابد .

مصرف انرژی

یکی از دلایل اصلی افزایش مصرف سوخت ارائه ظرفیت حرارتی بالاتر از حد نیاز می باشد .بعنوان مثال موتورخانه مرکزی در فصل تابستان تنها ۱۰ درصد ظرفیت حرارتی کافی می باشد اما به دلیل عدم قابلیت مدولاسیون حرارتی ، در تمام اوقات از ظرفیت نهائی دیگ ومشعل استفاده می شود که این امر منجر به افزایش بی رویه مصرف سوخت خواهد شد .

در موتورخانه های نسل جدید با توجه به استفاده از تکنولوژی  کاندنسینک وسیستم مدولاسیون حرارتی راندمان دستگاه بسیار بالا  ( ۱۰۷ % ) و ارائه ظرفیت گرمایش بر حسب نیاز می باشد که باعث کاهش ۵۰درصدی مصرف گاز می گردد.

ضریب اطمینان وایمنی

پکیجهای کا ندنسینگ موتورخانه ای بصورت شوفاژ تنها قابلیت نصب موارزی از ۲ تا حد اکثر ۸ پکیج را دارند ودر هنگام  سرویس یا بروز مشکل ، مصرف کننده با قطع سیستم گرمایشی مواجه نخواهد شد .این ویژگی در مراکز درمانی ، آموزشی وپذیرائی بسیار مهم بوده وبه این ترتیب مصرف کنندگان قادر خواهند بود حتی هنگام سرویس ورفع ایرادسیستم ، از آب گرم بهداشتی وسیستم حرارت مرکزی برخوردار باشند .

بانصب تجهیزات ایمنی مانند شیر اطمینان ، کنترل پنل پیشرفته  الکترونیکی  ، انواع سنسورهای کنترلی ،  ایمنی دستگاه را به طور کامل تضمین می نماید.

دودکش

 • بعلت پائین بودن  دمای محصولات ناشی ازاحتراق ( ۶۰ – ۷۰درجه سانتیگراد)  در این دستگاهها از لوله پلی اتیلن ۱۲۵ میلیمتر به عنوان دودکش استفاده می گردد ،علاوه برایمنی بیشتر ، امکان نصب دودکش با استفاده از کانال دودکش موجود در سیستمهای گرمایش ساختمانهای قدیمی رانیز امکان پذیر می نماید .
 • استفاده از سیستم فن دار جهت رانش محصولات احتراق به بیرون ، خطر نشت گازCO2 را مرتفع می کند .

خلاصه …

نیاز های جدید بشر در راستای بهینه سازی مصرف انرژی وحفظ محیط زیست ، پکیجهای آپارتمانی و موتورخانه های سنتی را به سمت تکنولوژی کاندنسیگ ( چگالشی ) سوق داده است .

درحالی که قیمت سوخت روزبه روز افزایش می یابد ونفت وگاز این سرمایه ملی نیز قابل اتمام است با استفاده از محصولات پر بازده به جای سیستم سنتی وقدیمی در عین حالی که آرامش وراحتی خود را افزایش می دهیم مصرف سوخت راکاهش واز خود برای فرزندان ونسلهای آینده این مرزوبوم نامی نیک به جابگزاریم .

مدرن تاسیسات ثانی جهت رفع مشکلات موتورخانه های سنتی موجود در استان وبهینه سازی مصرف انرژی در موتورخانه ها وکمک در حفظ محیط زیست مازندران همیشه سبز ، تکنولوژی سبز کاندنسینگ را باهمکاری شرکت صنایع گرمایشی آلزان وشرکت ایمر گاس ایتالیا بزرگترین تولید کننده پکیج های کاندنسینگ در جهان اقدام نموده است .امید است با عنایت پروردگار وسعی وتلاش وهمکاری ، آینده نگری بتوانیم دست در دست هم درراستای آسایش وآرامش هموطنان واعتلای آرمانهای بلند کشور عزیزمان ایران گامی دربلند برداریم .

دیدگاهتان را بنویسید