پرسش
در چه مکان هایی باید از غلاف فلزی و در چه مکانهایی از غلاف غیر فلزی استفاده کرد؟ در عبور لوله از دیوارها کدامیک می توان به کار برد؟ آیا میتوان در این مورد به جای غلاف غیرفلزی از فلزی استفاده کرد؟

پاسخ
هرگاه بر روی لوله گاز فشاری باشد و یا لوله گاز در معرض صدمات فیزیکی است غلاف فلزی لازم است . در مورد غلاف غیر فلزی مقررات به صراحت اعلام میدارد که هرگاه لوله گاز از پنجره ، سقف ، کف عبور می کند و موضوع فشار روی لوله مطرح نیست از غلاف غیرفلزی استفاده نمائید . توجه شما را به استفاده از دو سایز بزرگتر بودن غلاف فلزی از لوله گاز و همچنین پر نمودن فاصله بین آنها با قیر جلب مینمایم .

پرسش :

با عنایت به اینکه در مبحث ۱۷ نصب کنتور گاز بیرون از فضای مسکونی یا تجاری (داخل کوچه) منعی وجود ندارد خواهشمند است مساعدت فرمائید تا همانند قبل کنتورهای گاز داخل کوچه بر اساس ضوابط مربوطه نصب گردد .خواهشمند است جواب را اعلام فرمائید .

پاسخ :
طبق بند الف مقررات مبحث هفدهم ۱۷-۴-۲-۳ کنتور باید در داخل محدوده ملک مشترک باشد .
پرسش :
باسلام
اینجانب در طبقه همکف واحد مسکونی یکعدد شومینه سنگی بااجر نسوز اجرا نموده ام واکنون بعد از ۱۰سال اقدام به ساخت طبقه اول کرده ام با توجه به عدم کار ایی شومینه طبقه پایین مسیر هواکش ان را مسدود نموده ایا برای تایید نهایی گاز طبقه اول باید کل شومینه را جمع اوری کنم یا فقط قسمت داخلی کوره را بوسیله اجر مسدود نمایم کافیست .

پاسخ :
بایستی انشعاب گاز شومینه طبقه پائین مسدود شود و تست نشتی انجام گیرد .

پرسش :
۱-آیالوله کشی گازیک سالن پذیرایی بامصرف۶۰مترمکعب۲پوندی است یایک چهارم پوند؟

۲-آیاجهت مشاوره لوله کشی چنین سالنی بامهندسین ۲پوندی است یابایک چهارم پوندی؟

پاسخ :
سالن پذیرائی با مصرف ۶۰ مترمکعب بر ساعت مفهوم نیست ولی اگر منظورتان استفاده گاز در پخت و پز غذای رستوران است باید متقاضی مشخص کند که آیا میخواهد از دستگاههای پلوپز صنعتی استفاده نماید یا سنتی ؟ پلوپزهای صنعتی که معمولا با بخار کار میکنند گاز ۲ psi نیاز دارند ولی پلوپزهای سنتی با فشار ۰٫۲۵ psi کار میکنند ولی سرعت پخت و پز کند است .
پرسش :
آیا امکان دارد دودکش را در کانال دیوار کشی شده و ایزوله کنار چاله آسانسور قرار دهیم؟

پاسخ :
خیر

پرسش :
آیا نصب دستگاه گاز سوز برون سوز مثل پکیج های با محفظه احتراق بسته هم در واحد های زیر ۶۰ متر مربع ممنوع است؟
در صورتی که هوای احتراق را از خارج از فضای ساختمان تامین کند بلامانع است( پکیج های فن دار)

پرسش :

آیا میتوان لوله کشی گاز که پیش بینی دو منبع گرمایشی نظیر پکیج و بخاری دارد را تایید کرد؟منع قانونی ندارد؟
پکیج های room sealed حداکثر طول افقی و عمودی آن به چه صورت باید باشد؟آیا می توان این دودکش را (دوجداره) را فقط به صورت افقی اجرا کرد؟
پاسخ :
جهت یک واحد ساختمانی میتوان هم سیستم گرمابشی پکیج و هم سیستم گرمایشی بخاری گازسوز پیش بینی و اجرا نمود . در مورد پکیجهای محفظه احتراق بسته ، نصب این پکیجها بر عهده نصاب مجاز و ذیصلاح شرکت فروشنده میباشد ، ولی بدانید که امکان افقی اجرا کردن دودکش آنها تا یک طول محدود امکان پذیر است .

پرسش :
آیا در ساختمانهای دوبلکس گذاشتن قطع کن در قسمت دوبلکس اجباری است

پاسخ :
اگر دوبلکس درب ورودی مجزا از واحد اصلی خودش دارا باشد جواب بلی

دیدگاهتان را بنویسید