یکی از عمده مشکلاتی که در سیستم آبرسانی شهری و یا روستایی همواره محسوس بوده، تنظیم فشار آب داخل لوله ها می باشد. با توجه به این که میزان مصرف آب متغیر بوده و دائما در حال نوسان و تغییر است و هرگز نمی توان الگوی خاصی برای مصرف آن در نظر گرفت، از این رو با افزایش یا کاهش مصرف آب میزان فشار آب داخل لوله ها دائما در حال نوسان و تغییر است که این تغییرات مشکلات اساسی را در سیستم های آبرسانی سبب می شود به طوری که احتمالاً افزایش ناگهانی فشار آب سبب آسیب دیدن تاسیسات یک ساختمان مسکونی ویا یک برج شود ودر نقطه ی مقابل کاهش فشار نیز باعث قطع آب، در بعضی از نقاط شهر یا ساختمان ها شود.  برای جلوگیری از بروز چنین حالاتی و تامین فشارآب به صورت کنترل شده در یک سیستم پمپاژ، از بوستر پمپ استفاده می کنیم.

 

همچنین بوستر پمپ دستگاهی است که دو یا چند پمپ به صورت موازی به یکدیگر متصل شدند به نحوی که توانایی ایجاد دبی و هد مورد نیاز با کمترین انرژی و بالاترین راندمان را دارا باشند.

وظیفه بوستر پمپ ثابت نگه داشتن فشار لازم برای تامین شبکه مصرف با توجه به الگوی متغیّر مصرف می باشد. از این رو هنگامی که در شبکه مصرفی وجود ندارد فشار تغییر نمی کند و پمپ های بوستر پمپ خاموش می باشند اما به محض اینکه مصرف فشار در شبکه افت می کند برای جبران این افت اولین پمپ شروع به کار می کند اگر این پمپ قادر به تامین فشار نباشد پمپ های دیگر به همین ترتیب وارد مدار می شود تا فشار را در محدوده معینی ثابت نگه دارند

هنگامی که مصرف کم یا متوقف می شود پمپ نیز دبه ترتیب از مدار خارج می شوند کلا پمپ های بوستر پمپ با توجه به الگوی مصرف به مدار وارد یا خارج می شوند

در مورد صرفه جویی در مصرف انرژی در همه زمینه ها از جمله در مصرف برق اقدامات موثری انجام گردیده است.
موارد استفاده از بوستر پمپ

انتقال آب به سیستم های تاسیسات ساختمان های متفاوت مانند برج ها، بیمارستان ها، مدارس، سالن های تفریحی ورزشی مجتمع های مسکونی و آپارتمانی، در شکل زیر نمونهای از این نوع را مشاهده می کنیم.

بوستر پمپ ها دارای مصارف کشاورزی و سیستم های آبیاری می باشند ، در شکل زیر نمونهای از این نوع را مشاهده می کنیم

بوستر پمپ دارای مصارف اطفاء حریق بوده و برای سیستم اطفاء حریق نیز به کار برده می شود، در شکل زیر نمونه ای از این نوع را مشاهده می کنیم.

تامین آب صنعتی مورد استفاده در کارخانه ها و صنایع وابسته، در شکل زیر نمونهای از این نوع را مشاهده می کنیم.

 

مزایای استفاده از بوستر پمپ

بوستر پمپ ها محدوده وسیعی را از جهت تنوع مصرف پوشش می دهد.

وقتی نوسان های مصرف کننده بسیار زیاد باشد به جای استفاده از یک بوستر پمپ بزرگ از چند پمپ کوچک که به صورت بوستر پمپ هستند استفاده می شوند تا بتوان بسته به نیاز تعدادی از آنها را به کار وا داشت و از کار کردن بیهوده بقیه جلوگیری نمود در حقیقت استهلاک و مصرف انرژی به حداقل میرسد.

به دلیل اینکه بوستر پمپ از اجزای مختلف متصل به هم تشکیل شده است میتوان با جدا کردن این اجزا بوستر پمپ را به سهولت حمل و در مکان مناسب نصب کرد.

کارکرد دائمی بوستر پمپ را می توان با گذاشتن یک بوستر پمپ رزرو تضمین کرد و هنگام خرابی یک بوستر پمپ رزرو وارد مدار می شود تا وقفه ای در کارکرد سیستم ایجاد نگردد.

بوستر پمپ قابلیت سرویس حین کار را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید