خانه تاسیسات تاسیسات حرارتی سیستم گرمایش کفی چطور کار می‌کند؟

سیستم گرمایش کفی چطور کار می‌کند؟

در سیستم‌های گرمایشی متداول، تا ۷۰% گرما نزدیک سقف جمع می‌شود و نزدیک کف دمای پایین‌تری را داریم. این شرایط محیطی با آسایش ما مطابقت ندارد. ما هنگامی آسوده‌تریم که پای ما گرم و سر ما خنک‌تر باشد. بنابراین گرما باید در جایی تولید شود که به آن بیشتر نیاز است، یعنی در کف.

سیستم گرمایش کفی انقلابی در نحوه‌ی گرم‌کردن ساختمان‌هاست. در این سیستم، گردش آب گرم از درون شبکه‌ای از لوله‌های سوپرپایپ که در زیر کف نصب شده‌اند، حرارت را به آرامی توزیع می‌کند.
در سیستم گرمایش کفی شبکه لوله تمام کف را پوشش می‌دهد و بدین ترتیب توزیع حرارت بصورت یکنواخت است. حداکثر دمای کف در این سیستم ۲۹ درجه‌ی سانتیگراد است. آب گرم ورودی با دمای حدود۴۰ درجه‌ی سانتیگراد از طریق موتورخانه، پکیج، یا کلکتورهای خورشیدی تامین، و از طریق کلکتورهای ویژه توزیع می‌شود. سیستم گرمایش کفی برای کف‌های مختلف با پوشش‌های متفاوت از جمله سنگ، سرامیک، پارکت، و موکت مناسب است.

احساس مطبوعی را که سیستم گرمایش کفی فراهم می‌کند، تنها با تجربه قابل لمس است. تغییرات دما در سیستم‌های گرمایشی با رادیاتور بخاطر توزیع نامناسب حرارت بسیار زیاد است اما در سیستم گرمایش کفی، حرارت به آرامی و به صورت یکنواخت توزیع می‌شود و با موازنه‌ی چهار عامل اصلی راحتی – یعنی دمای محیط، گرمایش تابشی، جریان هوا، و رطوبت نسبی – برای انسان احساس مطبوعی فراهم می‌شود.
سیستم گرمایش کفی در کشورهای صنعتی به صورت جزیی از معماری مدرن بدل شده است و با نرخ سالانه ۲۰% گسترش می‌یابد

گرمایش کفی سیستم ساده‌ای است به شرطی که آن را بشناسید

کفی به پروفیل ایده آل بسیار نزدیک است. گرما به آرامی از کف به سمت سقف منتشر میشود.

پای گرم و سر خنک، به سلامت کمک می کند.

 

مزایا در یک نگاه:

  • گرمای مطبوع و یکنواخت
  • عدم وجود رادیاتور، بنابراین:
  • معماری راحت‌تر: ضمن استفاده اقتصادی از فضا، امکان طراحی فضاها با جلوه‌ها و ایده‌های نو فراهم می‌شود.
  • دیوارهای تمیز: در ضمن، پرده‌ها تمیزتر می‌مانند و مبلمان و سایر اثاثیه منزل نیز دیرتر کثیف می‌شوند.
  • فضای مفید بیشتر: با بهره‌گیری حداکثر از فضای موجود، محدودیت رایج در تعیین محل اثاثیه‌ی اتاق هم دیگر وجود ندارد.
  • ایمنی و بهداشت: هیچ سطح داغ و یا لبه‌ی تیزی وجود ندارد، و برای بیماری‌های آلرژیک مانند آسم، و بیماری‌های مفصلی مانند رماتیسم بسیار ایده‌آل است.
  • صرفه‌جویی در مصرف انرژی: در مجموع، سیستم گرمایش کفی سوپرپایپ بین ۳۰ تا ۵۰% باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود.
  • ارزش افزوده برای ساختمان: ارزش یک منزل، با میزان آسایشی که برای ساکنینش فراهم می‌کند نسبت مستقیم دارد.

به این ترتیب، برای استفاده از گرمایش کفی دلیل بیشتری لازم نیست. بلکه سوال واقعی این است که چرا از گرمایش کفی استفاده نکنید!

 

سیستم گرمایش کفی آسایش در یک خانه مدرن

از گذشته تاکنون برای گرم کردن منازل مسکونی و محیط‌های صنعتی، سیستم‎های گرمایشی متعددی وجود داشته که هم‎زمان با تحولات دنیای علم و تکنولوژی، رو به پیشرفت و ترقی گذاشته است.
سیستم گرمایش‎کفی، روشی است که بشراز دیرباز برای گرم کردن محیط سکونت خود و فراهم نمودن آسایش بیشتر آن‎را آزموده است، چنان‎چه در زمان روم باستان نیز با حفر دالان‎هایی در زیر بناها. از درون آن‎ها هوای گرم می‎دمیدند تا با انتقال حرارت از کف، گرمای مطبوعی ایجاد کنند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تکمیل تجربه پیشینیان، سیستم جدیدی ابداع شده که علاوه بر تولید گرمایی یکنواخت و جلوگیری از اتلاف انرژی، آسایش و آرامش بیشتری فراهم می‎کند.
در سیستم گرمایش‎کفی  با گردش آب گرم از میان شبکه‌ای از لوله‌ها که در زیر کف بنا نصب شده است، حرارت به آرامی و به‎طور یکنواخت انتقال می‌یابد. به‎عبارت دیگر کف به عنوان یک منتشرکننده بزرگ حرارت عمل می‎کند به‎همین دلیل به دمای بالای کف نیازی نیست و حداکثر دمای کف ۲۹ درجه می‎باشد. قسمت اعظم انتقال گرما در این سیستم به‎صورت تابشی صورت می‌گیرد، به این ترتیب رطوبت هوا از بین نمی‌رود و اشیا و ساکنین گرم می‌شوند حال آن‎که در سایر سیستم‎های گرمایشی، محیط گرم می‌شود و گرمای تولید شده به دلیل سبکی هوای گرم در نزدیکی سقف یعنی جایی که به گرما نیازی نیست، انباشته می‌شود.
در سیستم گرمایش‎کفی، دمای آب گرم لازم برای گردش در لوله‎ها در حدود ۵۰ درجه سانتی‎گراد است که از طریق موتورخانه، پکیج و یا پانل‎های خورشیدی تامین و از طریق کلکتورهای ویژه توزیع می‎شود. کنترل این سیستم توسط شیرهای دستی، یا شیرهای محرک‎ ترموالکتریک که روی کلکتور نصب شده‎اند امکان‎پذیر است و از این طریق می‎توان درجه حرارت در مکان‎های مختلف را به‎صورت دلخواه تنظیم کرد.
این سیستم برای کف‌های مختلف با پوشش‎های متفاوت از جمله سنگ، سرامیک، پارکت و موکت مناسب است و امکان طراحی آزادانه فضا را فراهم می‌کند.

سیستم گرمایش کفی چه مزیت‎هایی دارد؟

طراحی دلخواه فضا، تمیزی بیشتر محیط منزل و گرمای یکنواخت و مطبوع از مهم‎ترین ویژگی‎های سیستم گرمایش‎کفی است.به‎دلیل اشغال نشدن محیط با وسایل گرمایشی به‎راحتی و آزادانه می‎توان دکوراسیون منزل را تغییر داد و هیچ مانعی برای چیدمان دلخواه اثاثیه وجود ندارد. جریان هوا و گرد و غبار کمتر نیز باعث می‎شود که دیوارها و پرده‎ها سیاه نشوند و نیازی به تمیز کردن مداوم دیوارها یا رادیاتورها وجود نخواهد داشت.
ایمنی و بهداشت مزیت مهم دیگر سیستم گرمایش‎کفی است چرا که سطح داغ و لبه تیزی وجود ندارد و ایمنی بیشتری برای کودکان ایجاد می‌شود. هم‎چنین رطوبت هوا از بین نمی‌رود و خشکی و گرمای کفِ بنا مانع از رشد و تکثیر انگل‌ها و موجودات ریز میکروسکپی می‌شود، به همین دلیل برای تسکین حساسیت ، سرفه‎‎های آلرژیک ، آسم و بیماری‎های مفصلی موثر است.

صرفه‎جویی در مصرف انرژی و کاهش اتلاف حرارت نیز یکی از خصوصیت‎های بارز این سیستم است، مساله‎ای که در دنیای امروز اهمیت ویژه‎‎ای دارد و در حفظ سرمایه‎های طبیعی و جلوگیری از بحران‎های آتی ضروری است.

آ یا سیستم گرمایش کفی به راحتی قابل اجرا است؟

هرچند به ظاهر اجرای این سیستم کار ساده‌ای به‎نظر می‎رسد اما اجرای صحیح و کارآمد سیستم گرمایش‎کفی نیازمند مجموعه کاملی از تجهیزات لازم و محاسبات و طراحی دقیق و متکی بر دانش فنی روز می‌باشد. چنان‎که در صورت اجرای غیر علمی، این سیستم کارکرد صحیحی نخواهد داشت و مشکلاتی را هم ایجاد می‌‌کند.
گرمایش کفی در بناهای تاریخی

در سیستم گرمایش‎کفی منبع حرارتی در زیر کف قرار می‎گیرد و معماری قدیمی و هویت سنتی بناها حفظ می‎شود. هم‎چنین سیستم گرمایش‎کفی سوپرپایپ به‎دلیل عدم نیاز به تعمیر و نگه‎داری و آسیب نرساندن به بافت قدیمی بنا کمک شایانی به حفظ میراث تاریخی و فرهنگی کشور می‎کند. بنابراین استفاده از این سیستم مورد استقبال سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است.

از جمله پروژه‎های گرمایش‎کفی در بناهای تاریخی کشور می‎توان به رباط ویرانه در مشهد، تکیه مادرشاهی در اصفهان، مقبره چلبی اوغلو در زنجان، باغ شوکت‎آباد در بیرجند و … اشاره کرد.
شایان ذکر است سازمان میراث فرهنگی در جایزه‎ی معمار ۸۱، جایزه‎ی ویژه سوپرپایپ برای طرح برگزیده با استفاده از سیستم گرمایش‎کفی را کسب کرد.

گرمایش کفی برای محوطه دور استخر

با استفاده از سیستم گرمایش‎کفی در محوطه استخر، حرارت یکنواختی ایجاد می‎شود و گرمای کف، شرایط مطلوبی برای راه رفتن و دراز کشیدن ایجاد می‎کند. در روش‎های سنتی گرمایشی، محوطه استخر به‎طور یکنواخت گرم نمی‎شود، گرما بیشتر در زیر سقف جمع می‎شود و علاوه بر مصرف بالای انرژی، رطوبت محوطه باعث خوردگی در اجزای آن می‎شود.

اما با سیستم گرمایش‎کفی علاوه بر تامین گرمای یکنواخت، آسایش و ایمنی بیشتری فراهم می‎شود چراکه کف استخر سریع‎تر خشک شده و میزان لغزندگی آن کم می‎شود ضمن این‎که هیچ سطح داغ و لبه تیزی هم وجود ندارد. از این سیستم در بخش‎های مختلف سونا، قسمت رختکن و دوش‎ها نیز می‎توان استفاده کرد.

گرمایش کفی برای محیط‎های صنعتی

گرم کردن محیط‎های بزرگ صنعتی یا تجاری به خصوص وقتی که ارتفاع سقف زیاد باشد، مشکلات بسیاری ایجاد می‎کند و انرژی و حرارت زیادی هدر می‎رود.

در روش‎های گرمایش سنتی، حرارت تولید شده در ارتفاع بالا و زیر سقف انباشته می‎شود و محیط‎های بزرگ صنعتی به‎خوبی گرم نمی‎شوند. با سیستم گرمایش‎کفی سوپرپایپ، علاوه بر ایجاد گرمای یکنواخت و مطبوع و کاهش ۳۰ تا ۵۰ درصدی مصرف انرژی، امکان استفاده کامل از تمام محیط وجود دارد چراکه این سیستم در زیر کف بنا نصب می‎شود و هیچ وسیله گرمایشی دیگری فضا را اشغال نمی‎کند.

سایر کاربردهای گرمایش کف

به غیر از محیط‎های مسکونی، گرمایش کفی سوپرپایپ از جمله، در مکان‎های زیر نیز قابل استفاده است:
سالن‎های ورزشی/ کتابخانه‎ها/ بیمارستان‎ها/ مساجد/ رستوران‎ها/ سالن‎های اجتماعات/ هتل‎ها/ دفاتر اداری/ فروشگاه‎ها/ موزه‎ها/ گل‎خانه‎ها و …

گرمایش کفی با استفاده از انرژی‎های نو

امروزه موضوع انرژی یکی از موضوعات مهم و بحث‎برانگیز محافل اقتصادی است. افزایش جمعیت، اتمام منابع انرژی و اتلاف آن و آلودگی‎های ناشی از سوخت‎های فسیلی، عواملی هستند که هر روز محدودیت‎های آینده بشر و مخاطرات آن را گوشزد می‎کنند.

با توجه به محدودیت‎های موجود، تنها استفاده از روش‎های درست مصرف، بهینه‎سازی وسایل مصرف انرژی و به‎کارگیری انرژی‌های نو است که می‎تواند بحران انرژی را مهار کند.
سیستم گرمایش‎کفی سوپرپایپ علاوه بر ایجاد گرمایی مطبوع و یکنواخت، تاحد زیادی موجب کاهش اتلاف انرژی می‎شود.

یکی از پروژه‎های تحقیقاتی که به‎صورت مشترک توسط سازمان انرژی‎های نو و شرکت سوپرپایپ در جهت بهینه‎سازی مصرف سوخت، انجام شده، اجرای سیستم گرمایش کفی با استفاده از انرژی خورشیدی است.
این پروژه که در ساختمان اداری نیروگاه انرژی خورشیدی شیراز اجرا شده، نخستین تجربه استفاده از انرژی خورشیدی برای گرمایش ساختمان است.

در این پروژه، آب گرم لازم برای سیستم گرمایش‎کفی، به جای استفاده از منابع فسیلی، توسط انرژی خورشیدی و پانل‎های خورشیدی تامین می‎شود. به این ترتیب با به‎کارگیری یک منبع انرژی تجدیدپذیر، در مصرف انرژی صرفه‎جویی قابل ملاحظه‎ای خواهد شد.

اجرای موفق پروژه در ساختمان اداری نیروگاه انرژی خورشیدی شیراز می‎تواند الگوی مناسبی برای طرح‎های آینده کاهش مصرف انرژی ‎باشد.

 

سیستم گرمایش‎کفی برای بهینه‎سازی مصرف انرژی

مهندس پیمان کنعان مدیر طرح نیروگاه شیراز نیز در خصوص اجرای این پروژه برای کاهش مصرف انرژی می‎گوید: استفاده از منابع تجدیدپذیر راهی است که باید بشر امروز طی کند تا در آینده با بحران انرژی روبرو نشود. سازمان انرژی‎های نو نیز در تلاش است تا انرژی‎های تجدیدپذیر را جایگزین سوخت‎های فسیلی کند و در این جهت پروژه‌های تحقیقاتی متعددی را اجرا کرده است. یکی از این طرح‎های تحقیقاتی استفاده ار سیستم گرمایش‎کفی با استفاده از انرژی خورشیدی است که به پیشنهاد شرکت سوپرپایپ در حال اجرا است. از آن‎جا که ویژگی‌های این سیستم با هدف تطبیق سیستم‎های گرمایشی با منابع تجدیدپذیر مطابقت دارد ما نیز از این پیشنهاد پیشنهاد استقبال کرده و پروژه مشترکی را آغاز کرده‌ایم.
پیمان کنعان در توضیح فواید این سیستم می‎گوید: با استفاده از انرژی خورشیدی و سیستم گرمایش‎کفی سوپرپایپ که فقط نیازمند آب گرم ۵۰ درجه برای گرم کردن محیط است می‎توان تا حد بسیار زیادی از مصرف و اتلاف انرژی جلوگیری کرد. در واقع با استفاده از انرژی خورشیدی در سیستم مذکور می‎توان از مصرف سوخت‎های فسیلی و آلودگی محیط زیست را در گرمایش ساختمان کاهش، و تقریبا به صفر رساند.
هم‎چنین به دلیل استفاده از سیستم کنترل حرارت مرکزی، تنظیم گرمای محیط به‎طور خودکار انجام شده و برای کاهش گرما نیازی به بازکردن پنجره‎ها و هدر رفتن انرژی نیست.
به گفته مدیر طرح نیروگاه خورشیدی شیراز افزایش طول عمر سیستم گرمایشی به دلیل استفاده از لوله‎های تلفیقی سوپرپایپ و حذف برخی تجهیزات اشغال‎کننده فضا از دیگر مزایای استفاده از سیستم یاد شده است.

بازار جهانی سیستم گرمایش کفی

بنا بر گزارشی که در آگوست ۲۰۰۱ منتشر شده است، سیستم گرمایش‎کفی در سال ۲۰۰۱ با حدود ۵۵۰ میلیون متر مصرف لوله، در حدود ۷/۱ میلیارد دلار فروش داشته است و پیش‎بینی می‌شود که این میزان فروش در سال ۲۰۰۴ با ۸ درصد رشد به بیش از ۲ میلیارد دلار افزایش یابد.
بر خلاف آن‎چه که ممکن است تصور شود. بزرگ‎ترین بازار گرمایش‎کفی جهان متعلق به کشور کره است. مصرف لوله برای گرمایش‎کفی در این کشور به تنهایی برابر با ۲۰۰ میلیون متر، و حدود دو برابر رتبه‎ی دوم یعنی کشور آلمان است. دلیل اصلی برای این فروش بالا روش گرمایش سنتی کره‎ای‎هاست. این روش موسوم به ondol به معنای سنگ گرم، از ۵۰۰ سال قبل از میلاد در این کشور استفاده می‎شد و در آن حرارت تولید شده به سنگ‎های کف اتاق‏ها منتقل و حرارت سنگ‎ها فضای اتاق را گرم می‌کرد. با گذشت سال‎ها این روش گرمایش سنتی به سیستم گرمایش‎کفی – که کره‎ای‎ها آن‎را کف لوله می‎نامند – تبدیل شده است. امروزه ۹۵ درصد خانه‌های کره به گرمایش‎کفی مجهز هستند و رادیاتور فقط سهم بسیار ناچیزی را به خود اختصاص داده است. در سایر نقاط، آلمان بزرگ‎ترین بازار جهان از نظر ارزش، و دومین بازار پس از کره از نظر حجم است. رتبه‎ی سوم از نظر ارزش نیز متعلق به ژاپن است. ژاپنی‎ها برای محیط‎های مسکونی سیستم خودشان را ابداع کرده‎اند و روشی که در اروپا متداول است بیشتر در محیط‎های عمومی مانند بیمارستان، ورزشگاه‎ها، و مدارس به‎کار می‎رود.

در آمریکا نیز میزان فروش سیستم گرمایش‎کفی بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته و آمریکا تا سال ۲۰۰۵ به دومین بازار بزرگ گرمایش‎کفی تبدیل خواهد شد.

در اروپا، ایتالیا سریع‎ترین میزان رشد فروش این گرمایش‎کفی را دارد. میزان رشد بازار ایتالیا هر ساله ۲۰ درصد است و انتظار می‌رود که پنجمین بازار بزرگ جهان از نظر ارزش تا سال ۲۰۰۴ متعلق به این کشور باشد.
بازار گرمایش‎کفی در اروپا عمدتا بین سه شرکت تقسیم شده است. گروه یوپونور بیشترین سهم را در بازار بزرگ آلمان دارد و در فرانسه و ایتالیا نیز حضور قابل توجهی دارد. بازار آمریکا نیز بین یوپونور و یک شرکت دیگر آمریکایی تقسیم شده است. در شرق، یعنی کره و ژاپن نیز شرکت‎های محلی بازار را در اختیار دارند.میزان رشد گرمایش کفی در بازارهای با حجم بیش از ۱۰ میلیون متر، ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۲

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید

نگران نباشید ما اسپم نیست

مدلسازی اطلاعات ساختمان

طراح و نظارت پروژه های تاسیسات مکانیکی به صورت BIM توسعه دهنده نرم افزار های آموزشی تاسیسات مکانیکی

دیدگاهتان را بنویسید

بررسی کنید

تعمیرات مشعل های گاز سوز

اشکالات عمده مشعل های گازی به چند مجموعه مختلف تقسیم می شوند. عدم روشن شدن مشعل ، روشن و خ…