در بازرسی نهایی از یک ساختمان ۸ واحده دیدم که همه چیز ها درست بود فقط مالک یک عدد دریچه تحت عنوان تامین هوا روی دیوار نصب کرده اما جالب اینجا بود که مقابل اجاق گاز بود و می خواست ازش به عنوان هود هم استفاده کنه یعنی کلا می خواست زرنگ بازی دربیاره به همین دلیل بهش گوشزد کردم و مقرر شد دریچه های تامین هوا در قسمت مخالف اجاق گاز نصب شوند.

در بازرسی نهایی از یک ساختمان ۸ واحده دیدم که همه چیز ها درست بود فقط مالک یک عدد دریچه تحت عنوان تامین هوا روی دیوار نصب کرده اما جالب اینجا بود که مقابل اجاق گاز بود و می خواست ازش به عنوان هود هم استفاده کنه یعنی کلا می خواست زرنگ بازی دربیاره به همین دلیل بهش گوشزد کردم و مقرر شد دریچه های تامین هوا در قسمت مخالف اجاق گاز نصب شوند. 

 

خلاصه چک لیست بازرسی
۱- در خصوص طرح آینده شیر مصرف داخل هر واحد ویا شیر های مصرف واحدها در سایزینگ لحاظ شده ولی از نصب هرگونه انشعاب (سه راهی) و یا شیر جهت طرح آینده خودداری گرددو بصورت خط چین نشان داده شود.
۲- لوله قبل کنتور بایستی با فشار۱۰psi تحت تست قرارگیرد ، در صورت مشکل آب بندی میتوان از شیلنگ و سر شیلنگی بجای رابط کنتور استفاده نمود.
۳- آرم لوله ها در همه سایزها باید هنگام بازرسی مشخص بوده و اتصالات و شیرها بایستی فاقد ضد زنگ باشند.
۴- شیر نباید پشت وسیله گازسوز قرار گیردو شیر بخاری گازی باید از دودکش آن ۶۰ الی ۸۰ سانتیمتر فاصله افقی داشته باشد.
۵ – شیر آبگرمکن زمینی حتما” سمت چپ آبگرمکن با رعایت فاصله مجازو ایمنی اجرا گردد.
۶-ساختمان دارای حداقل فضای قابل بهره برداری باشد. درب و پنجره ها نصب شده و سقف هم اجرا شده باشد. در ساختمان نیمه کاره از طرح آینده با اجرای بند یک استفاده شود.
۷- در ترسیم نقشه موارد ذیل دقت شود:
– ترسیم پلان وایزومتریک با حداقل مقیاس یکصدم
– رعایت شمال وجنوب نقشه ، ضخامت دیوار، موقعیت پنجره و درب ها، محوطه حیاط ، پله، تراس، ایوان، انباری، قید اپن بودن آشپزخانه
– مشخص بودن مشخصات دودکش ( از سقف یا دیوار) قطر و جنس دودکش
– ترسیم نقشه با لوازم نقشه کشی و نوشتن حروف و اعداد با شابلن
-عدم قلم خوردگی و لاک گرفتگی نقشه و شناسنامه
۸- نصب هر گونه دودکش در حریم همسایه حتی با رضایت نامه ممنوع است.حتی مغازه های زیر آپارتمان نیز نمی توانند دودکش مغازه را در حیاط آپارتمان رها نمایند.
۹- شیر فرعی در آپارتمان های دارای کنتور مشترک بایستی حتما در راه پله نزدیک درب ورودی هر واحد اجرا گردد.
۱۰- در آپارتمان های دارای کنتور مجزا توصیه میگردد از نصب شیر فرعی در تراس مشرف به اتاق خواب خودداری شده و از تراس مشرف به سالن ویا آشپزخانه استفاده گردد.
۱۱- نصب بیش از یک پلوپز خانگی Rc در پارکینگ آپارتمان ها بعلت مشاع بودن ممنوع می باشد.
۱۲- در سیستم کلکتوری برای استفاده از کنتور مجزا نصب شیر قفلی قبل از کنتور و شیر اصلی (ربع گرد توپکی ) بعد از کنتور الزامی است.
۱۳- در سیستم کلکتوری با چند کنتور سایزینگ کلیه لوله ها با دورترین نقطه مصرف آخرین مصرف کننده از علمک انجام گیرد.
۱۴- نصب روشنایی در فضا های زیر ممنوع است: روبروی کولر – فاصله کمتراز یک متراز پنجره و درب – در فضای دارای سقف چوبی با کمتر از ۲۸۰ سانتیمتر – درسقف گچی فضای با ارتفاع کمتر از ۲۵۰ سانتیمتر
۱۵- در انشعاباتی که شیر روشنایی و بخاری از یک لوله عمودی منشعب میگردندو در کنج ۹۰ درجه قراردارند، حداقل فاصله شیر روشنایی از سه راهی ۳۰ الی ۴۰ سانتیمتر باشد ( بعبارتی روشنایی بالای بخاری نباشد).
۱۶- در برنجکوبی ها جون گاز های حاصل از سوخت از طریق تراف و بعدازخشک کردن مستقیما” وارد فضای برنجکوبی میگردد، تهویه اجباری (فن) با CFM مناسب در دوطرف دیوار برنجکوبی نصب گردد. ضمنا” توصیه نمایید در سقف بالای تراف ها از تهویه طبیعی ( هواکش سقفی -یا قارچی ) استفاده گردد.
۱۷- بخاری های بدون دودکش مورد تایید نمی باشد.
۱۸- نانوایی فانتزی جزء اماکن عمومی محسوب نمیگردد.
۱۹- در سایز شیرهای بالاتر از ۲ اینچ ، از شیر های ۲ اینچ گازی استاندارد استفاده گردد
۲۰- قطر حداقل شومینه و پکیج ۱۵سانتیمتر بوده وباید تا یک متر بالاتر از سقف ساختمان ادامه یابد.
۲۱- عبور لوله بارفیکسی از عرض کوچه و یا در طول کوچه از طریق نصب ساپورت ( زدن پایه یا ستون در کوچه)ممنوع میباشد.
۲۲- نصب حداقل یک بخاری ، یک آبگرمکن و یک اجاق گاز در منازل مسکونی اجباری است. در صورتیکه مکانی فاقد شرایط بندهای ۱۷-۶ و۱۷-۷ مقررات ملی مبحث هفدهم از لحاظ تهویه و دودکش و تامین هوای احتراق باشد ، نصب وسایل گرمایشی مثل بخاری و آبگرمکن در آن مکان ممنوع بوده و می بایست از وسایل گرمازای برقی ( مثل بخاری برقی و یا آبگرمکن برقی و… ) جهت گرمایش استفاده گردد.
۲۳- در منازلی که فقط یک بخاری نصب شده باشد ، محل نصب بخاری محل خواب محسوب شده و نصب و اجرای روشنایی در آن مکان ممنوع میباشد.( حتی اگر بخاری دیگری بصورت طرح آینده پیش بینی شده باشد).
۲۴- در خصوص مغازه هایی که میخواهند از یک کنتور مشترک استفاده کنند بایستی مقررات ذیل را رعایت کنند:
الف) رضایت محضری مالکین جهت قرارگیری کنتور در یک مغازه با مشورت مهندس ناظر
ب) نصب شیر قفلی در ارتفاع قابل دسترس در بیرون همه مغازه ها از لوله اصلی بعداز کنتور (حتی مغازه ای که کنتور در آن نصب است)
۲۵- کنتور باید در محدوده قانونی ملک مورد نظر اجرا گردد. نصب کنتور در فضای مشاع بلامانع است .(ولی نباید در پاگرد راه پله ها کنتور نصب گردد)
۲۶- در لوله کشی واحد های مسکونی – تجاری و یا ترکیب مسکونی تجاری عبور لوله اختصاصی هر واحد از حریم اختصاصی واحدهای دیگر ممنوع است .( لزوما” دودکش نیز نباید در حریم اختصاصی دیگران واقع شود و رها کردن دودکش مغازه در پارکینگ آپارتمان مجاز نخواهد بود).
۲۷- رها سازی دودکش زیر هرگونه سقف (ایرانیتی – سفالی – حلبی و …) بطوریکه دودکش مستقیما” با هوای آزاد در تماس نباشد ممنوع است.
۲۸- استفاده از لوله های پلیمری برای لوله کشی گاز ممنوع است.
۲۹- در سیستم لوله کشی گاز جهت تغییر مسیر فقط میتوان از زانوی استاندارد ۹۰ درجه بدون هرگونه برش و یا تغییر لبه استفاده کرد.
۳۰- در اماکن مسکونی که دارای مغازه میباشند ، اختصاص هرگونه انشعاب از لوله کشی منزل مسکونی به مغازه ممنوع و رها کردن دودکش مغازه در واحد مسکونی نیز ممنوع میباشد.
۳۱- برای آپارتمان هایی که از شوفاژ و یا پکیج (رادیاتور ) بعنوان وسیله گرمایی استفاده میگردد، نصب یک بخاری گازسوز اضطراری اجباری میباشد. ( یا شومینه )
۳۲- استفاده از شومینه بعنوان تنها وسیله گرمایی در سالن ممنوع میباشد. ( در فضایی که رادیاتور پکیج ویا شوفاژ نصب باشد شومینه میتواند به تنهایی نصب گردد)

دیدگاهتان را بنویسید